Dobry plan tras poprawia wydajność

Optymalizacja tras w znaczny sposób przyczynia się do wydajnego planowania pracy i wpływa na redukcję kosztów tras. Tworzenie harmonogramów i uwzględnianie wielu zmiennych jednocześnie, to zadanie czasochłonne i angażujące, które niejednokrotnie musi wykonywać kilka osób.

Głównym zadaniem Routimo jest wdrożenie optymalizacji tras dla flot pojazdów, jednak system wpływa pozytywnie także na inne aspekty pracy. Przy pomocy oprogramowania można skrócić czas pracy lub zmniejszyć jej długość, ale również m.in. oszacować korzyści z poszczególnych wizyt u klientów.

Metody optymalizacji tras — zakres optymalizacji:

 • długość trasy,
 • czas przejazdu,
 • koszt przejazdu,
 • zyskowność wizyt,
 • ładowność pojazdu,
 • parametry usług.

Optymalizacja kosztów tras w liczbach

 

 • 79 600 kombinacji
  zakładając, że 1 pojazd w ciągu miesiąca wykonuje 400 zadań, otrzymujemy wynik 79 600 różnych kombinacji długości trasy. Nie jesteśmy w stanie tego porównać do wspomnianych na początku możliwościach obliczeniowych człowiek, które wynoszą około 500-600 kombinacji.
 • 80 godzin pracy
  nawet tyle może zaoszczędzić koordynator planujący trasy dzięki automatycznym metodom optymalizacji tras. Ten czas może wykorzystać na lepszą obsługę klienta oraz na pogłębione analizy danych generując oszczędności.
 • 30% więcej zadań
  zrealizowanych tą samą flotą. Redukując długości tras kierowcy pracują efektywniej i są w stanie przyjmować większą ilość zadań
 • 28% mniejsze koszty utrzymania floty
  ze względu na zmniejszone opłaty za paliwo i naprawy pojazdów. Mniejsze przebiegi, to mniej wizyt u mechanika i większe oszczędności w budżecie.

Planowanie dostaw

Ile może policzyć człowiek, czyli redukcja kosztów tras dzięki wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji

Praca ludzi zawsze będzie niezbędna i ceniona, gdyż komputer nie jest w stanie zrozumieć i przewidzieć wielu wydarzeń. Jednak w dobie informatyzacji pracownicy nie muszą poświęcać czasu i energii na wykonywanie żmudnych obliczeń, które mogą zlecić systemom komputerowym. Nowoczesne metody optymalizacji tras mogą ich w tym wyręczyć – szczególnie w przypadku planowania dostaw.

Okazuje się, że człowiek realnie jest w stanie policzyć około 500-600 kombinacji, natomiast algorytmy oparte na Sztucznej Inteligencji mogą w tym samym czasie przeanalizować 50-60 milionów kombinacji. Jest to ogromna różnica, z tego względu liczenie pozostawmy maszynom, korzystajmy z ich wyników przy podejmowaniu decyzji.

Podczas gdy system będzie aktywnie wspierać działania koordynatorów i dyspozytorów, oni sami mogą zająć się ważniejszymi aspektami, przyczyniając się do redukcji kosztów tras i wzrostu wydajności planowania.

Zamów Demo
Planowanie i optymalizacja tras

Optymalizacja kosztów tras przy rotacji pracowników i zmianach sezonowych

Twoi pracownicy często się zmieniają a nowych należy uczyć wszystkiego od początku? W rzeczywistości możesz polegać jedynie na części zaufanych kierowców, znających swoje trasy na pamięć?

Jest to aktualnie częsta sytuacja spowodowana dużą rotacją pracowników i rynkiem pracownika. Co ciekawe, system do optymalizacji kosztów tras może powyższe problemy zredukować do minimium lub nawet całkowicie je usunąć.

Wdrażając Routimo kierowcy nie muszą samodzielnie ustalać swoich tras lub uczyć się ich na pamięć. Plan stworzony przez koordynatora na podstawie optymalizacji tras zostaje natychmiast przesłany do kierowców poprzez aplikację mobilną, natomiast w aplikacji znajdują się punkty i dokładne mapy.

Możliwość tworzenia notatek rozwiązuje także problem obeznania kierowców z trasą. Dany punkt można szczegółowo opisać, tak by dostawcy czy serwisanci nie mieli najmniejszych problemów z trafieniem do celu. Wystarczy że będą jechali zgodnie z mapą w aplikacji. Optymalizacja i redukcja tras w jednym!

Dodaj komentarz