Planowanie tras i zadań jest kluczowym elementem procesu transportu towarów. To właśnie od odpowiednio wyznaczonej trasy zależy czy zadania zostaną zrealizowane na czas, a klienci będą zadowoleni ze świadczonych usług. Przyjrzyjmy się 7 powodom świadczącym o tym, że automatyzacja planowania tras jest niezbędna w transporcie i logistyce.
Czas
Czas to najważniejszy zasób, jakim może dysponować przedsiębiorstwo. To od jego wykorzystania często zależy, ile zleceń jest w stanie zrealizować oraz jaka będzie jakość usługi. Stąd dostęp do większej ilości czasu znajduje się na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu.
W logistyce czas jest tym bardziej ważny, że od branży transportowej wymagana jest terminowość. Planowanie trasy każdego pojazdu flotowego za pomocą optymalizatora tras pomaga zaoszczędzić ogromne zasoby czasu. Oszczędzany jest czas koordynatorów, poświęcany na planowanie (nawet o 80%), oraz czas realizacji trasówek i wykonywania zleceń. Tymczasem, jak mawiał Benjamin Franklin „Czas to pieniądz”, więc przechodzimy do omówienia następnego punktu — kosztów transportu.
Koszty transportu
Firmy transportowe w Polsce wypracowują rocznie ponad 300 miliardów tonokilometrów na rynku europejskim, z czego 120 mld t-km na obszarze kraju (Raport TLP, Transport Drogowy w Polsce 2021+). Transport samochodowy jest najsilniej rozwiniętym rodzajem transportu w naszym kraju, przy czym jego koszty ciągle ulegają zwiększaniu.
Do najważniejszych kosztów transportu należą wydatki na paliwo, części samochodowe oraz koszty czasu pracy kierowców. Zarządzanie flotą i planowanie tras odgrywa znaczącą rolę w obniżeniu kosztów transportu drogowego. Trasy ułożone przez inteligentny system są krótsze pod względem kilometrówki i potrzebnego czasu, jednocześnie tworząc przestrzeń do przyjmowania dodatkowych zleceń. Tym samym przechodzimy do wydajności, jaką oferuje nam zarządzanie flotą przy wykorzystaniu systemów informatycznych.
Wydajność
Optymalizacja trasy każdego pojazdu flotowego przekłada się na oszczędności w wymiarze czasowym i kosztowym. Te dwa czynniki pozwalają na wykonywanie większej liczby zadań w optymalnym czasie przy niezmiennej wielkości floty. W przypadku firm logistycznych zwiększanie wydajności przy zachowaniu tych samych zasobów umożliwia rozwój firmy oraz bezpieczną pozycję względem konkurencji.
Rotacja pracowników
Pracę w logistyce charakteryzuje pewien poziom rotacji pracowników. Wdrożenie nowego kierowcy, nieznającego trasy, punktów dostaw oraz klientów jest procesem dużo bardziej kosztownym, aniżeli powinien być.
Optymalizatory tras, takie jak Routimo, pozwalają na przechowywanie informacji niezbędnych do realizacji zleceń. Aplikacja mobilna, która jest dostępna dla każdego kierowcy, zapewnia dostęp do trasy i listy zadań w czasie rzeczywistym. Jednocześnie, za pomocą GPS, aplikacja mobilna samodzielnie prowadzi kierowcę z punktu do punktu, dzięki czemu nowi pracownicy mogą bardzo szybko wdrożyć się do wykonywania swoich zadań.
Konkurencja
Firmy logistyczne i transportowe coraz częściej posługują się systemami optymalizacyjnymi. Również Twoja konkurencja. Jeżeli optymalizacja trasy w Twojej firmie polega na zatrudnieniu dodatkowego koordynatora zadań, gdy konkurenci w tym czasie generują trasy automatycznie — będzie Ci niezwykle trudno dorównać ich możliwościom.
Zarządzanie flotą przy pomocy systemów optymalizacyjnych jest coraz bardziej powszechne. Dlatego planowanie trasy pojazdów flotowych za ich pomocą przestaje stanowić przewagę konkurencyjną, a zaczyna stanowić warunek utrzymania się na rynku.
Terminowość
Terminowość jest obecnie jednym z najważniejszych aspektów obsługi klienta. W czasach, gdy dostawy na drugi dzień przestają już kogokolwiek dziwić, firmy logistyczne potrzebują mocnego wsparcia, aby zadowolić swoich klientów. Systemy do optymalizacji tras skracają domyślny czas realizacji zleceń. Dodatkowo aplikacja mobilna, w którą można wyposażyć każdego kierowcę, pozwala docierać im do celu na czas, nawet w przypadku ściśle określonych okien czasowych.
Obsługa klienta
Klient — nasz Pan? Być może nie Pan, jednak główne, jeżeli nie jedyne źródło utrzymania przedsiębiorstw transportowych. Wymagania klientów co do transportu rosną, przy czym chcą oni ponosić coraz niższe koszty dostaw. Sprawne zarządzanie flotą i minimalizacja kosztów, jaką oferuje optymalizacja tras, zapewnia środki na sprostanie oczekiwaniom klientów przy zachowaniu niskich kosztów własnych.
Pozwól swojej firmie logistycznej rozwijać się swobodnie przy wsparciu wyspecjalizowanego oprogramowania. Zyskaj system do planowania i optymalizacji tras z dostępem z dedykowanej aplikacji mobilnej dla kierowców. Skontaktuj się z nami — przedstawimy najlepsze rozwiązanie i funkcjonalności dostosowane do Twojego przedsiębiorstwa.