Kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej realny. Nie jest to już tylko hipotetyczny problem, a prawdziwe zagrożenie. W celu walki z globalnym ocieplenie został stworzony wskaźnik nazwany śladem węglowym. Ograniczenie śladu węglowego w logistyce generuje oczywiste korzyści dla środowiska, jednak okazuje się, że jego redukcja przynosi realne profity dla firm — przede wszystkim korzyści finansowe, ale również dodatkowe przewagi konkurencyjne. Dowiedz się, co to jest ślad węglowy, jak go zmniejszać i jakie korzyści może przynieść redukcja śladu węglowego Twojej firmie z branży TSL.

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to wskaźnik pozwalający wyliczyć emisję gazów cieplarnianych na osobę, przedsiębiorstwo lub produkt. Choć nazywany jest śladem węglowym, to obejmuje emisję nie tylko dwutlenku węgla, ale również metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych — takich, które mają bezpośredni wpływ na ogrzewanie ziemskiej atmosfery. 

Ślad węglowy liczony na przedsiębiorstwo obejmuje wszystkie aspekty jego działania, łącznie ze zużyciem energii elektrycznej przez biura oraz inne budynki, wytwarzanie produktów i kwestie transportowe. Wskaźnik wyliczany dla poszczególnych produktów bierze pod uwagę emisję związaną z pozyskiwaniem surowców do ich wytworzenia oraz ich importem, kwestie składowania, przewozu i użytkowania, a nawet ich przydatność do recyklingu.

Firmy emitują znaczne ilości gazów cieplarnianych

Na ślad węglowy w branży TSL ma zarówno wpływ produkcja pojazdów służących do transportu, części samochodowych i opon oraz oczywiście zużycie paliwa i gazu w trakcie realizowania dostaw. 

Ślad węglowy dla statystycznego Polaka to średnio 10 ton rocznie. Niemniej emisja generowana przez przedsiębiorstwa jest wielokrotnie większa. Znana na całym świecie korporacja Amazon rocznie emituje do atmosfery prawie tyle gazów cieplarnianych co kraj wielkości Danii lub Szwajcarii.

Mniejszy ślad węglowy to większa konkurencyjność rynkowa

Ochrona środowiska staje się popularnym tematem i zyskuje coraz więcej zwolenników. Zmianie ulega model zakupowy klientów — częściej wybierają oni produkty i firmy, które są proekologicznie lub hołdują zasadom odpowiedzialnego biznesu. Ograniczenie śladu węglowego jest szansą, aby zyskać nowych klientów oraz wzbudzić sympatię i lojalność wobec marki. Zarówno klienci, jak i kontrahenci chętniej wybierają firmy, które posiadają wyliczony ślad węglowy oraz jednocześnie deklarują jego redukcję. 

O pomoc w wyliczeniu śladu węglowego można zwrócić się do firm, fundacji i organizacji, które się tym zajmują. Pozwalają one wprowadzać konkretne działania mające na celu ograniczenie śladu węglowego. Jednym z takich działań odpowiednich dla transportu i logistyki jest wdrożenie optymalizacji tras. 

Odpowiednia komunikacja marketingowa na temat redukcji śladu węglowego oraz zgłoszenie swojego wyniku dotyczącego emisji do CDP (Carbon Disclosure Project) pozwala na wyprzedzenie konkurencji i zapewnienie sobie lepszej pozycji rynkowej.

Aktualnie ślad węglowy najczęściej wyliczają w Polsce firmy międzynarodowe lub te, które w łańcuchu dostaw mają klienta, który tego od nich wymaga. Tym samym wyliczenie śladu węglowego oraz wdrożenie działań mających na celu jego redukcję pozwala wyróżnić się, zagwarantować możliwość odpowiadania na zagraniczne, specyficzne zapytania ofertowe oraz brać udział w ważnych przetargach. 

Jak ograniczyć ślad węglowy w branży TSL 

Ślad węglowy rośnie wraz z używaniem paliw kopalnych. Niestety, większość transportu opiera się o paliwo lub gaz, co skutkuje ogromnymi stratami dla środowiska. Niemniej istnieją sposoby na ograniczenie śladu węglowego w branży TSL. Jednym z nich, bardziej radykalnym, jest wymiana floty na pojazdy elektryczne. W taki sposób postąpiła wspomniana korporacja Amazon, która w 2019 roku zadeklarowała kupno 100.000 pojazdów elektrycznych, w celu redukcji generowanego śladu węglowego.

Tymczasem istnieją mniej radykalne sposoby na ograniczenie śladu węglowego. Należy do nich mądrzejsze dysponowanie zasobami i ograniczenie zużyciu paliwa oraz samych pojazdów. Cel ten można osiągnąć dzięki systemom do optymalizacji tras, których algorytmy sztucznej inteligencji wyznaczają krótsze, wygodniejsze i w efekcie tańsze trasy. Optymalizatory sprawdzają się w firmach posiadających własną flotę, wśród dostawców, kurierów, przedstawicieli handlowych i wszędzie tam, gdzie samochody są niezbędne do codziennego realizowania zadań. 

Optymalizatory tras nie tylko pozwalają oszczędzać paliwo, ale również generują inne oszczędności, m.in. pozwalają lepiej zarządzać czasem pracy kierowców, liczebnością floty oraz wpływają na mniejsze zużycie opon czy części samochodowych. Planer tras jest narzędziem, które umożliwia redukcję śladu węglowego całych firm oraz sprzedawanych przez nie produktów i usług.

Ograniczenie śladu węglowego daje podwójne korzyści

Firmy mające niższy ślad węglowy od konkurencji widziane są jako bardziej atrakcyjny i wiarygodny partner w biznesie. Jest to niesamowitą szansą rozwojową dla przedsiębiorstw w branży TSL, która intensywnie rozwija się w Polsce. Dodatkowo wprowadzenie konkretnych rozwiązań redukujących ślad węglowy, takich jak korzystanie z planerów tras, pozwala na zmniejszenie firmowych wydatków: kosztów zużycia paliwa i sprzętu oraz lepsze zarządzanie czasem pracy i zadaniami pracowników.