W poniższym tekście znajdziesz kilka twierdzeń dotyczących systemów do optymalizacji tras. Niektóre z nich są prawdziwe, a inne fałszywe. Sprawdź, ile wiesz o systemach do optymalizacji tras. Powodzenia!

 

Najkrótsza trasa zawsze będzie najoszczędniejszą trasą

FAŁSZ. Wyznaczanie tras jedynie na podstawie odległości punktów od siebie nie prowadzi do wytyczania najbardziej oszczędnych przejazdów. Na krótszych trasach główną oszczędność stanowi mniejsze zużycie paliwa, niemniej nie każda krótka trasa będzie ekonomiczna. 

Poza odległością system do optymalizacji tras uwzględnia wiele innych czynników, które mogą wpływać na koszty przejazdów. Należą do nich m.in. występowanie korków i remontów na drogach, ładowność samochodów czy okna czasowe. System do optymalizacji tras, biorący pod uwagę różne parametry, może wyznaczyć nieco dłuższą trasę, która jednak pomoże zrealizować więcej zadań lub wyeliminuje tzw. puste przejazdy.

 

System do optymalizacji tras automatycznie generuje trasówki

PRAWDA. System do optymizacji tras to oprogramowanie, które zostało stworzone do automatyzacji procesów. W przypadku planowania ręcznego czynność wyznaczania trasówek musi być powtarzana każdego dnia i wymaga od planisty lub koordynatora całkowitego skupienia. 

System do optymalizacji tras potrzebuje jednorazowego wprowadzenia danych. Zostają one w pamięci oprogramowania i mogą być wykorzystywane w każdym momencie. Dzięki temu czas pracy koordynatora poświęcany na codzienne układanie tras zostaje skrócony nawet o 80%. 

Po ustaleniu zadań na dany dzień, system generuje trasy automatycznie. W ten sposób proces planowania tras przejazdów odbywa się zdecydowanie szybciej i staje się odporny na błędy ludzkie — oprogramowanie wykorzystuje wprowadzone dane (nie trzeba ich przepisywać ani kopiować) oraz algorytmy matematyczne, aby planowane trasy przejazdu były optymalne.

 

Planowanie tras i optymalizacja tras oznaczają to samo

FAŁSZ. Planowanie tras i ich optymalizacja to dwa osobne pojęcia. Planowanie tras przejazdów to tworzenie harmonogramu. Jest to proces wytyczania trasówek od punktu A do B, następnie od B do C itd. aż do zakończenia trasy.

Do zadań optymalizacji tras również należy planowanie tras przejazdów od punktu do punktu. Niemniej optymalizator tras jednocześnie dba o to, aby trasówki zostały wytyczone w odpowiedni sposób: najbardziej oszczędny lub nastawiony na realizację największej liczby zadań. Planowanie tras jest częścią procesu optymalizacji.

 

System do planowania i optymalizacji tras nie wymaga długiego wdrożenia

PRAWDA. Oprogramowanie jest dostępne w modelu SaaS, oznacza to że jego wdrożenie jest dużo szybsze niż implementacja systemu dedykowanego. W przypadku rozwiązania chmurowego nie ma konieczności zapewnienia infrastruktury sprzętowej czy instalacji systemu na serwerach. Rozpoczęcie pracy z systemem można zacząć od razu. Istnieje również możliwość jego darmowego przetestowania przez okres 7 dni.

 

System do planowania tras nie zastąpi planisty / koordynatora

PRAWDA. Nawet po wdrożeniu systemu do optymalizacji tras wciąż potrzebna jest osoba do jego obsługi. Optymalizator tras zdecydowanie skraca proces planowania tras przejazdów, dzięki czemu planiści i koordynatorzy zyskują więcej czasu na działania strategiczne lub zadbanie o jakość świadczonych usług. Dodatkowo system ma funkcję automatycznego generowania raportów, co pomaga w wykonywaniu szczegółowych analiz i podejmowaniu świadomych decyzji opartych na rzetelnych danych.

 

System do optymalizacji tras jest odpowiedni również dla małych flot

PRAWDA. Flota nie musi składać się z kilkudziesięciu czy kilkunastu pojazdów, aby móc czerpać korzyści z optymalnego planowania tras przejazdów. Optymalizatory tras służą podniesieniu efektywności i zmniejszeniu kosztów niezależnie od wielkości floty. Skuteczną optymalizację i redukcję kosztów można przeprowadzić już dla dwóch pojazdów.

 

Optymalizacja tras jest droga

FAŁSZ. Planowanie tras przejazdów przy użyciu optymalizatora nie jest drogie, ponieważ dostęp do oprogramowania jest ustalany na podstawie liczby pojazdów we flocie. Ceny oprogramowania Routimo dla jednego pojazdu zaczynają się już od 59 zł netto miesięcznie. Oszczędności na jednym pojeździe są zazwyczaj dużo wyższe niż cena licencji, do tego dochodzą takie korzyści jak lepsza obsługa klienta, usprawniona komunikacja z kierowcą, monitoring realizacji zleceń, efektywne wykorzystanie floty i zasobów.  

To koniec naszego małego testu. Czy niektóre odpowiedzi Cię zaskoczyły? A może udało Ci się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania i chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach systemów do planowania tras? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.