Niektórzy pamiętają sławetne starcie maszyny z człowiekiem. 10 lutego 1996 roku Garri Kasparow, ówczesny szachowy arcymistrz świata siadł naprzeciwko komputera Deep Blue firmy IBM – najmocniejszej jednostki, jaką w tamtym czasie posiadała firma. Szachowy wirtuoz był przekonany o swoim zwycięstwie od samego początku. Tym większy był to dla niego szok oraz dla samej publiczności, gdy po 37 posunięciach Kasparow przegrał. To był nie tylko przełomowy moment dla niego samego ale także dla świata – oto pierwszy raz w historii sztuczna inteligencja pokonała inteligencję człowieka. Kasparow wyciągnął jednak wnioski z porażki i finalnie wygrał 4:2 z Deep Blue w ramach 6 partii, ale w pamięci wszystkich pozostało przekonanie, że dotychczas znany układ sił się zmienia. Rok później arcymistrz przegrał z kolejną generacją maszyny o nazwie Deeper Blue z wynikiem 2,5:3,5.

Co ma to wspólnego z planowanie tras kierowców, dostawców, sprzedawców czy merchandiserów? Moc obliczeniowa potrzebna do efektywnego zaplanowania dla nich tras. Deeper Blue potrafił analizować 200 mln pozycji szachowych na sekundę a do systemu dodano tysiące wcześniejszych partii najlepszych graczy na świecie by wspomóc proces uczenia maszyny. Podobnie jest z planowanie tras dla kilkudziesięciu pracowników w terenie.

Planowanie tras na przykładzie

Wyobraźmy sobie sytuację, że koordynator ma do zaplanowanie dostawy na cały miesiąc wg następujących parametrów:

  • 70 pojazdów
  • 400 adresów odwiedzanych adresów miesięczne przez pojazd
  • 28 000 wszystkich adresów miesięcznie

Gdybyśmy chcieli sprawdzić wszystkie odległości pomiędzy tymi punktami to musielibyśmy wykonać 784 milionów wyliczeń…!

Nawet przy dużo prostszych kalkulacjach logistyk spędza długie godziny w opasłych plikach Excel i ręcznym wyszukiwaniu adresów w Google Maps. Przy 400 punktach na miesiąc do wyliczenia jest 160 000 odległości, dlatego potrzebuje wsparcia komputera, które większość pracy wykona za niego.

„Niech ludzie robią tylko to, co muszą. Resztę zostawmy komputerom”.
Przemysław Wywigacz

Zaangażowanie algorytmów i sztucznej inteligencji w proces znacząco wyręcza człowieka i wprowadza rewolucję w planowaniu tras. To zmiana na miarę pojedynku szachowego sprzed lat.

Realia pracy koordynatora

Koordynatorzy planujący trasy pracowników w terenie to ludzie z ogromną wiedzą na temat specyfiki pracy, potrzeb klientów oraz uwarunkowań organizacyjnych. Przy oprogramowaniu do automatycznego planowania tras z, jak np. Routimo koordynator odpowiada za uruchomienie wyliczeń oraz późniejszą ich weryfikację bądź ręczną modyfikację. Gro pracy jednak wykonuje za niego narzędzie co diametralnie skraca czas potrzebny na przygotowanie tras a same trasówki są krótsze o 5-28%.

Jeden z wiodących producentów diet pudełkowych „Diety od Brokuła” dzięki narzędziu Routimo znacząco uprościł cały proces generowania tras. Czas poświęcony na planowanie tras dla kierowców został skrócony o ok. 60% a oszczędności w zakresie przejechanych kilometrów sięgają 35%.

Automatyczne planowanie tras

Jeżeli temat automatyzacji planowania tras Cię zainteresował to zamów bezpłatne demo i ofertę na narzędzie Routimo by przetestować je przez 14 dni w swojej organizacji.