Zarządzanie flotą staje się z biegiem czasu coraz bardziej wymagającym uwagi zagadnieniem. Kluczowe wskaźniki efektywności pozwolą na zweryfikowanie opłacalności przyjmowanych zleceń, wydajności poszczególnych pracowników, a także umożliwią zapanowanie nad kosztami całego przedsięwzięcia. W związku z tym powstała konieczność wykreowania nowych narzędzi, które pozwolą nie tylko na efektywne zarządzanie procesem przewozu, ale także na optymalizację kosztów transportu. Jak konkretnie można je wykorzystać?

Dokładne rozplanowanie trasy

To kluczowy element każdego zlecenia wymagającego przejazdu przez wiele punktów. Dzięki optymalnemu opracowaniu drogi dostawy zyskasz możliwość sprofilowania jej pod kątem swoich aktualnych potrzeb. Aplikacja pozwoli Ci zaplanować trasę najbardziej optymalną zarówno pod względem ekonomicznym – minimalizując ilość zużytego paliwa oraz przejazdów płatnymi autostradami do niezbędnego minimum, jak i wydajnościowym – planując jej przebieg pod kątem, jak najszybszego dotarcia do wszystkich wyznaczonych celów.

Od tego, który z trybów wybierzesz, będzie zależał ostateczny układ trasy.

Pełna kontrola nad procesem planowania i optymalizacji tras

Dzięki systemowi precyzyjnej nawigacji, uwzględniającym kluczowe dla branży transportowej parametry przewozu, będziesz w stanie dokładnie rozplanować przebieg trasy Twoich dostawców. Świadome dobieranie tras pozwala zapanować nad kosztami eksploatacyjnymi generowanymi przez każdego kierowcę z osobna, co może stanowić świetną bazę dla przyznawania premii pracowniczej oraz udzielania wskazówek tym członkom załogi, którzy mogliby osiągać bardziej optymalne rezultaty.

Ograniczenie kosztów paliwa dzięki aplikacji – czy to możliwe?

Jak się okazuje, nawet tak pozornie niezmienne współczynniki transportu, jak generowane w jego wyniku kosztów paliwa, mogą być zredukowane przy odpowiednim rozplanowaniu poszczególnych etapów przewozu. Efektywne rozłożenie trasy pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie nawet do kilkudziesięciu procent!

Co jeszcze możesz zyskać, stosując zaawansowany system planowania tras?

Funkcje tego typu rozwiązań są bardzo rozbudowane i każdorazowo dostosowują się do potrzeb określonego przewoźnika. Do ich najważniejszych zadań należałoby jednak zaliczyć:

  • Ogromną oszczędność czasu, potrzebnego na planowanie poszczególnych przejazdów. Aplikacja pozwala Ci skorzystać z wielu udogodnień, dostosowanych do potrzeb transportu, oddając jednocześnie do Twojej dyspozycji możliwość powtarzania stałych schematów tras.
  • Program oferuje pełną integrację z innymi systemami zarządzania – nawet jeśli do tej pory wykorzystywałeś w tym celu jedynie arkusz Excela! Nie musisz się zatem martwić o konieczność ponownego wprowadzania już funkcjonujących w Twoim systemie informacji i tras – zostaną one automatycznie importowane.
  • Decydując się na wdrożenie aplikacji, wyposażasz siebie i swoich pracowników w kompleksowy system komunikacji. Pozwoli on na jednoczesne przesyłanie pomiędzy poszczególnymi kierowcami a osobami zarządzającymi flotą wiadomości dotyczących stanu dostawy, aktualizacji na temat zlecenia czy komunikatów dotyczących stanu technicznego pojazdu. Dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić sobie mnóstwa czasu i zabiegów organizacyjnych, związanych z odnotowywaniem poszczególnych zgłoszeń telefonicznych w standardowym systemie.
  • Korzystając z systemu zapewniasz swoim kierowcom znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa pracy, eliminując konieczność wykonywania rozmów telefonicznych w trakcie przejazdu. Ponadto przez całą trasę jesteś w stanie monitorować jej przebieg i w razie konieczności dokonywać na bieżąco niezbędnych poprawek. Natychmiast dowiesz się także o wszelkiego rodzaju trudnościach, na które w trakcie realizacji zlecenia natkną się jego poszczególni wykonawcy.

Stała kontrola opłacalności

Oprócz wspomnianych wyżej funkcji, aplikacja oddaje też do Twojej dyspozycji system, zestawiający ogół kosztów eksploatacyjnych poszczególnych pojazdów z potencjalnym zyskiem, generowanym poprzez realizację konkretnych zleceń. Dzięki temu jesteś w stanie na bieżąco monitorować opłacalność każdego przewozu, dynamicznie dostosowując swoje stawki do najbardziej aktualnych warunków rynkowych.

Nadaj priorytet najważniejszym zleceniom

Możesz też bez dokonywania złożonych obliczeń zweryfikować, którym realizacjom powinieneś nadać najwyższy priorytet. System umożliwia zastosowanie w tym celu odpowiednich ustawień, które sprawią, że zlecenia określonych klientów będą znajdowały się na liście wyżej od pozostałych. Dzięki temu rozwiązaniu nigdy nie ominie Cię informacja o realizacjach mających dla Ciebie najwyższą wartość.

KPI dla logistyki – czy warto?

Zestawienie wyżej opisanych rozwiązań sprawia, że proces planowania przebiegu trasy przy użyciu specjalistycznych narzędzi może być nie tylko znacznie bardziej opłacalny i dostosowany do Twoich potrzeb, ale także będzie oznaczał on poprawę poziomu bezpieczeństwa każdego z Twoich przewoźników. Pełna kontrola nad całością procesu przeprowadzania poszczególnych dostaw pozwoli Ci także na skompletowanie załogi, realizującej powierzone im zadania w najbardziej optymalny sposób. Już tych kilka czynników sprawia, że wybór odpowiedniego systemu zarządzania przewozem jest w stanie kilkakrotnie zwiększyć Twoją konkurencyjność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet stosowania tego typu narzędzi – koniecznie odwiedź stronę internetową dostawcy jednej z najpopularniejszych aplikacji do planowania oraz optymalizacji tras i przekonaj się, jak może ona usprawnić przebieg pracy w Twojej firmie.