Zarządzanie flotą samochodową staje się coraz kosztowniejsze. Gwałtownie rosnące ceny paliw oraz spowodowane inflacją wzrosty cen innych dóbr i usług — leasingu, ubezpieczeń, napraw — sprawiają, że flota samochodowa staje się droga w utrzymaniu.

Niemniej zarządzanie flotą samochodową nie musi być aż tak kosztowne. Według naszych analiz przedsiębiorstwa niekorzystające z automatycznej optymalizacji i planowania tras wydają od 10% do 30% więcej na utrzymanie floty samochodowej i realizację zadań, w stosunku do tych, które wykorzystują ja na co dzień.

W poniższym artykule przedstawimy 3 błędy w zarządzaniu flotą samochodową, które generują dodatkowe koszty.

Wciąż ręcznie planujesz trasy

Jeszcze kilkanaście lat temu ręczne planowanie tras było standardem. Najzwyczajniej w świecie nie było lepszych możliwości niż wzięcie do ręki mapy i wyznaczanie po kolei punktów na trasie. Do dziś wiele firm wspomaga się co najwyżej prostymi narzędziami, jak np. Google Maps, jednak korzystanie z nich tylko nieznacznie usprawnia planowanie tras. Tymczasem planowanie jest czasochłonnym i powtarzalnym procesem, do tego wysoce narażonym na powstawanie błędów. 

Dzisiaj planowaniem tras mogą zajmować się systemy do ich optymalizacji — aplikacje, które automatycznie wyznaczają trasy, znacznie skracając czas pracy koordynatora i umożliwiają bezbłędne planowanie tras. Planowanie ręczne marnuje aż do 80% czasu koordynatorów tras, czasu, który mogliby wykorzystać z większym zyskiem dla firmy. 

Zadania dla kierowców są rozłożone nierównomiernie

Codzienne wyznaczanie trasówek samo w sobie jest czasochłonne, a dostosowanie ich do konkretnych regionów i podział zadań pomiędzy kierowców, to dodatkowe utrudnienie. Często ustalone wiele lat temu regiony pracy pozostają niezmienione lub, co gorsza, ze względu na świadomość nieoptymalnie wyznaczonych obszarów, zmieniane są tak często, że kierowcy z dnia na dzień nie wiedzą, gdzie zostaną wysłani. Niemniej świadomość problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania. 

Ustalenie regionów pozwalających na równy podział zadań pozytywnie wpływa na zarządzanie flotą samochodową oraz umożliwia obniżyć koszty. Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Gdy jeden kierowca jest nadmiernie obciążony i realizuje liczne nadgodziny — generuje to dodatkowy koszt dla firmy. Gdy natomiast inny kierowca ma niewiele zadań i wykonuje puste przejazdy — są one stratą czasu pracy kierowcy, zmarnowanym paliwem, nadmiernym zużyciem części samochodowych oraz po prostu brakiem zarobku. Przy większej liczbie kierowców widzimy jaka jest skala problemu. 

Nierówne rozłożenie codziennych zadań i brak optymalnych regionów jest jednak czymś, co można stosunkowo prosto rozwiązać. Wspomniane wcześniej systemy do planowania tras mają możliwość automatycznego wyznaczenia regionów i poszczególnych tras. Funkcje te uwzględniają wiele zmiennych m.in.:

  • adresy dostaw,
  • liczebność floty,
  • dostępność kierowców,
  • czy przejezdność dróg w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu systemy do planowania tras dzielą obsługiwany obszar, tak, by rozkładać zadania równomiernie. Tak ułożone trasy nawet w przypadku zmian organizacji ruchu drogowego zawsze będą optymalne i możliwie oszczędne.

Nie wykorzystujesz w pełni możliwości floty pojazdów i pracowników

Planowanie tras i zarządzanie flotą samochodową to często walka z ciągłym pośpiechem. Koordynator ustala trasy na następny dzień, w międzyczasie odbierając telefony od spóźnionych kierowców i zniecierpliwionych klientów. Tymczasem kierowcy walczą z korkami, brakiem miejsc parkingowych, listą adresów i natłokiem punktów do odwiedzenia.

Wydaje się, że w dzień pracy koordynatora czy kierowców nie ma możliwości dołożyć nawet najmniejszego zadania — już teraz czasem muszą brać nadgodziny, żeby obsłużyć wszystkich klientów lub naprawić źle zrealizowane dostawy. 

Tak jednak nie musi być i choć może wydawać się to niemożliwe, to zapewniamy, że przy tej samej liczbie pracowników i pojazdów można realizować więcej zadań w tym samym czasie. W  niektórych przypadkach o blisko 30%. 

Rozwiązaniem jest, nie inaczej, system do planowania i optymalizacji tras. Jak sama nazwa tego systemu wskazuje, służy on do sprawniejszego planowania tras oraz działań floty samochodowej. Prawidłowe wyznaczanie regionów, równomiernie rozłożenie zadań pomiędzy obszary i kierowców, zaplanowanie krótszych i szybszych tras oraz wiele innych funkcji systemu oszczędza wiele czasu zarówno kierowcom, jak i koordynatorom. Daje to dodatkową przestrzeń do podejmowania nowych zleceń w czasie, który aktualnie jest pochłaniany przez nieefektywne zarządzanie pracą i potencjałem działu. 

Planowanie tras to podwójna korzyść dla floty samochodowej

Dzięki planowaniu tras zarządzanie flotą samochodową może kosztować do 30% mniej niż obecnie. Jednocześnie po wykonaniu pełnej optymalizacji, flota ma możliwość realizować dodatkowo więcej zadań. Planer tras to nie tylko oszczędność, ale również szansa na podjęcie się dodatkowych zleceń i wyższe przychody.

Zainteresowały Cię możliwości oszczędzania z planerem tras? Umów się na bezpłatną konsultację lub skorzystaj z wersji próbnej systemu.