Google Maps jest niewątpliwie dobrym narzędziem do planowania tras turystycznych i niekomercyjnych. Narzędzie proponuje trasę dla jednego pojazdu i jednego wybranego ręcznie celu, prezentuje odległości, czas potrzebny do pokonania trasy itp. Jeżeli jesteś zainteresowany znalezieniem drogi z wybranego punktu A do B  dla jednego pojazdu Google Maps doskonale się sprawdzi.

Jaki rozwiązanie wybrać, gdy chcemy wyznaczyć trasy uwzględniające wiele postojów i pojazdów? 

Wyznaczanie tras floty firmowej jest bardziej wymagające. Wiele pojazdów i mnogość punktów do odwiedzenia sprawia, że praca z Google Maps staje się czasochłonna i mało efektywna.  Planowanie przejazdów dla wielu pojazdów i punktów wymaga wykorzystania profesjonalnego optymalizatora tras, stworzonego z myślą o potrzebach firm transportowych i logistycznych.

Google Maps jest często mylony z narzędziem do optymalizacji tras, tymczasem jest to narzędzie do wyznaczania trasy. Optymalizator tras wykorzystuje algorytmy układające automatycznie cały plan pracy, uwzględniając dodatkowo wiele warunków biznesowych, takich jak: czas pracy kierowcy, godziny otwarcia punktu, ładowność pojazdów, harmonogramy dostaw i wiele, wiele innych.

Przykład: 

Dla uproszczenia załóżmy, że  planujemy pracę dla 1 kierowcy, który musi odwiedzić 20 punktów. Liczba możliwych do ułożenia tras dla tego zagadnienia to 6×10 do potęgi 16, czyli 60 000 000 000 000 000. Manualne znalezienie najlepszego rozwiązania jest niemożliwe, również niemożliwe jest wykorzystanie do takiego zadania Google Maps.

Aplikacja do optymalizacji tras Routimo, dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów matematycznych, takie zadanie wykonywane poniżej 1 minuty.

W pracy często mamy do czynienia z dużo bardziej skomplikowanymi zadaniami, gdzie liczba punktów jest wielokrotnie większa niż dwadzieścia, a załoga składa się z wielu pracowników. Routimo umożliwia automatyczne ułożenie optymalnego planu tras wielokrotnie szybciej. Nasza współpraca z klientami pokazuje, że wykorzystanie aplikacji Routimo w codziennej pracy planisty to redukcja kosztów przejazdu nawet do 30% oraz obsługa większej liczby zadań w krótszym czasie.

Wypróbuj Routimo za darmo, zobacz jakie oszczędności przyniesie Twojej firmie.