Branża medyczna jest lukratywnym kawałkiem rynku, jednak z wysokim progiem wejścia w inwestycję. Aby zacząć w branży dostaw medycznych, nie wystarczy sama flota. Praca kuriera medycznego wymaga znajomości przepisów, samochodów ściśle spełniających wymagania oraz przede wszystkim odpowiedzialnych ludzi i niezawodnych systemów.
Dostawy medyczne to dobry pomysł na biznes
Ostatnie kilka lat, a szczególnie lata związane z pandemią koronawirusa, przyniosły intensywny rozwój branży medycznej. W związku z obowiązkową kwarantanną wzrosło zapotrzebowanie na dostawy sprzętu medycznego i leków dla osób chorych oraz odbiór odpadów medycznych. Stąd dostawcy usług medycznych stali się niezwykle potrzebni.
Choć pandemia została już dawno opanowana, wygoda korzystania z kuriera medycznego sprawiła, że wciąż jest to bardzo pożądana usługa. Dlatego, jeżeli rozważasz założenie firmy świadczącej usługi kuriera medycznego, to możesz teraz stworzyć dobrze prosperujący biznes.
Dlaczego branża medyczna ma wysoki próg wejścia?
Do zadań kuriera medycznego zazwyczaj należą dostawa sprzętu medycznego leków lub urządzeń medycznych. Jednak niektóre firmy specjalizują się również w innych obszarach: w odbiorze odpadów medycznych lub odbiorze próbek do badań laboratoryjnych. Jest to praca niezwykle odpowiedzialna — przesyłek medycznych nie wystarczy zapakować i dowieźć, a należy obchodzić się z nimi we właściwy, często delikatny sposób oraz przewozić odpowiednio zabezpieczone. Niedowiezienie przesyłki medycznej z ważnymi lekami może być czasem kwestią czyjegoś zdrowia, o ile nie życia. W rezultacie kurier medyczny jest ściśle regulowanym, wyspecjalizowanym biznesem, który wymaga pewnego poziomu wiedzy.
Jakie regulacje należy spełniać jako kurier medyczny?
Chcąc zbudować firmę w branży medycznej niezbędne jest spełnienie krajowych lub europejskich regulacji, jeżeli planujesz wyjść ze swoją ofertą poza zasięg lokalny.
Przepisy dotyczą m.in.:
- kontroli temperatury do przewozu leków,
- czasu ich przewożenia,
- standardów higienicznych,
- wyszkolenia kierowców,
- bezpiecznego gromadzenia i przetwarzania danych klientów.
Regulacje mogą dotyczyć konkretnych wyrobów lub usług. Przykładowo w Unii Europejskiej rozporządzeniami 2017/745 i 2017/746 zostały objęte wyroby medyczne do diagnostyki in vitro. Spojrzenie na którekolwiek z tych rozporządzeń daje lepsze wyobrażenie o tym, co wiąże się ze spełnieniem minimalnych standardów obsługi medycznej usługi kurierskiej w UE.
W przypadku zapewnienia ochrony danych warto skorzystać z aplikacji, która pozwoli na ich bezpieczne przetwarzanie, przy jednoczesnym wykorzystaniu do planowania trasówek kierowców. Sprawdź nasz system do planowania i optymalizacji tras Routimo.
Gdzie szukać zleceń jako kurier medyczny?
Szukając pierwszych lub kolejnych zleceń dla swojego biznesu medycznego warto sprawdzić, czym zajmuje się konkurencja. Może to pozwolić znaleźć niszę na rynku, co zwiększy szanse nowego biznesu na swobodny rozwój.
Tymczasem najlepiej jest rozejrzeć się za odpowiednimi placówkami w regionie, w którym planujesz prowadzić działalność. Należą do nich m.in:
- szpitale,
- kliniki,
- przychodnie,
- banki krwi,
- domy opieki,
- domy spokojnej starości.
Aplikacja dla dostawcy usług medycznych — w czym może Ci pomóc?
Często, aby pozyskać nowy kontrakt lub wygrać przetarg na świadczenie usług dostaw medycznych, należy dostarczyć odpowiednie raporty. Mogą to być raporty poświadczające przewidywany koszt za kilometr czy czas przejazdów. Dodatkowo firmy z branży medycznej mogą wymagać udostępnienia podglądu na żywo realizacji zlecenia tzn. śledzenia pojazdów na trasie, aby mieć pewność terminów dostaw medycznych. Dowód dostawy w postaci zdjęć czy podpisu cyfrowego jest również istotnym elementem przy wyborze firmy dostawczej.
W tym przypadku ponownie warto sięgnąć po oprogramowanie do planowania i optymalizacji tras. Tego typu oprogramowanie pomaga w mierzeniu wszystkich powyżej wymienionych aspektów oraz uszeregować je w automatycznie generowanych raportach.
Ponadto aplikacja dla dostawcy usług medycznych umożliwia:
- wyznaczenie tras dla wszystkich pojazdów z mapą w czasie rzeczywistym dostępną dla kierowcy, koordynatora, a nawet klienta,
- optymalizowanie tras w celu zmniejszenia kilometrówki i generowania oszczędności,
- bezpośrednią integrację z systemami zamówień i księgowymi,
- dostarczanie przesyłek na czas i tworzenie notatek i zdjęć jako dowodów dostawy.
Chcesz rozpocząć działalność w branży medycznej? Zrealizowaliśmy już liczne projekty dla firm z biznesu medycznego i farmaceutycznego — skorzystaj z naszej wiedzy, umów się na bezpłatną konsultację.