Optymalizacja tras to proces wyznaczania tras z punktami pośrednimi, tak aby zminimalizować koszty paliwa, skrócić czas przejazdu oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracy kierowców. W osiągnięciu tego celu kluczowe jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania, które pomoże w planowaniu i monitorowaniu tras. Istnieją dwa główne typy oprogramowania do optymalizacji tras kierowców: systemy SaaS (Software as a Service) oraz rozwiązania On-premise.
Czym jest system Saas oraz system On-premise?
Systemy SaaS to rodzaj oprogramowania dostarczanego za pomocą Internetu, które jest dostępne z dowolnego miejsca na świecie, z którego można połączyć się z siecią. Klient korzystający z usług dostawcy oprogramowania jedyne co musi zrobić, to zakupić licencję na dany system. Następnie korzysta z niego, logując się do usługi w chmurze — najczęściej za pomocą przeglądarki lub dedykowanej aplikacji. Systemy SaaS są elastyczne i łatwe w użyciu, a także umożliwiają łatwą integrację z innymi systemami.
Rozwiązanie On-premise to oprogramowanie, które jest zainstalowane i działa na serwerze lub komputerze użytkownika. Tym samym jest systemem działającym lokalnie, np. można korzystać z niego jedynie na komputerach firmowych. Użytkownik oprogramowania On-premise musi samodzielnie zarządzać systemem, jego aktualizacjami oraz infrastrukturą, na której oprogramowanie jest zainstalowane. Z tego względu do jego obsługi najczęściej potrzebny jest zespół programistów.
Zalety oprogramowania SaaS i On-premise
Zalety SaaS
Do zalet Saas należą elastyczność i łatwość użytkowania. Jak wspomnieliśmy, system Saas jest dostępny z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, co umożliwia łatwą współpracę z innymi pracownikami. Z oprogramowania można korzystać nawet poza miejscem pracy, co jest bardzo przydatne w przypadku nagłych i niespodziewanych sytuacji — również po standardowych godzinach pracy.
SaaS jest łatwy w skalowaniu, co oznacza, że można bezproblemowo dostosowywać liczbę użytkowników lub pojazdów, jakie są objęte systemem. Co więcej, systemy służące do wyznaczania tras, oferują wiele zaawansowanych funkcji m.in.:
Zalety On-premise
W przypadku rozwiązań On-premise główną zaletą w porównaniu z systemami Saas jest pełna kontrola nad oprogramowaniem i infrastrukturą, na której jest ono zainstalowane. Użytkownicy On-premise mogą mieć więcej swobody w konfiguracji oprogramowania oraz modyfikacji jego funkcji, o ile oprogramowaniem opiekuje się nim zespół doświadczonych programistów.
Różnice pomiędzy systemami Saas i On-premise w zarządzaniu pojazdami
Jeśli porównać systemy SaaS i On-premise pod kątem funkcjonalności zarządzania flotą pojazdów, to programy SaaS zazwyczaj będą oferować szerszy zakres funkcji. Nad rozwojem oprogramowania Software as a Service a czuwają producenci rozwiązań, którzy dążą do stałego udoskonalania systemów. Aby oprogramowanie było atrakcyjne dla klientów, muszą regularnie odpowiadać na ich zapotrzebowanie na nowe funkcjonalności.
Usługi w chmurze oferują dostęp do wielu automatycznych opcji, w tym wyznaczania tras z przystankami, generowania raportów lub podglądu realizacji zadań i lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym. Systemy On-premise zazwyczaj oferują tylko podstawowe funkcje planowania tras, bez możliwości monitorowania pojazdów czy automatycznego raportowania.
Warto też wspomnieć, że systemy SaaS często oferują automatyczne aktualizacje i wsparcie techniczne, co oznacza, że jego użytkownicy mogą być pewni, że ich oprogramowanie jest zawsze aktualne i gotowe do pracy. W przypadku rozwiązań On-premise, aktualizacje i wsparcie techniczne muszą być zarządzane przez samych użytkowników, co może być trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Podsumowując, wybór między systemami SaaS a On-premise zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji danego przedsiębiorstwa. Systemy SaaS są bardziej elastyczne i oferują zaawansowane funkcje, co może czynić je bardziej skutecznymi w optymalizacji tras kierowców. Rozwiązania On-premise dają natomiast więcej kontroli nad oprogramowaniem i infrastrukturą. Odpowiednio zaprojektowany i udoskonalany program może być uszytym na miarę rozwiązaniem do zarządzania flotą pojazdów danej firmy. Niemniej, przedsiębiorstwo transportowe musi włożyć wiele wysiłku w samodzielne dopracowanie rozwiązań, przy czym systemy SaaS mogą już dysponować gotowymi rozwiązaniami.
Co wziąć pod uwagę wybierając planer tras?
Przed podjęciem decyzji o wyborze planera tras, ważne jest dokładne zrozumienie wymagań i potrzeb swojego przedsiębiorstwa oraz porównanie różnych opcji dostępnych na rynku. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę koszty i budżet. Systemy SaaS zazwyczaj oferują opcję subskrypcji, co oznacza regularne opłaty za dostęp do oprogramowania, podczas gdy rozwiązania On-premise wymagają jednorazowego, dużego wydatku na zakup licencji i infrastrukturę.
Podsumowując, decyzja między systemami SaaS a On-premise w optymalizacji tras kierowców jest ważna i należy dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty, takie jak funkcjonalność, elastyczność, koszty i wymagania przedsiębiorstwa, aby wybrać rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadać potrzebom firmy. Obecnie systemy SaaS są coraz bardziej popularne i uważane za bardziej skuteczne, ale każde przedsiębiorstwo powinno dokonać indywidualnej oceny, które rozwiązanie będzie dla niego najlepsze.
Jeżeli masz pytania, zastanawiasz się jaki system wybrać, skontaktuj się z ekspertami Softline