Przedsiębiorstwo Usługowe HETMAN

PU Hetman zapewnia kompleksową obsługę w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Innowacyjne podejście w obszarze rozwiązań technologicznych oraz proekologiczna misja to cechy wyróżniające firmę na tle konkurencji.

Wzywanie biznesowe

Przedsiębiorstwo HETMAN charakteryzuje prężny rozwój, tabor w 2020 zwiększył się o kilkadziesiąt pojazdów w porównaniu z rokiem poprzednim. Specyfika biznesu sprawia, że planowanie tras śmieciarek jest skomplikowane i istnieje szereg problematycznych zjawisk. Trasy są układane każdego dnia pod danego odbiór/klienta. Odbiory komunalne są podzielone na 5 frakcji, pod każdą z nich układane są trasy dla śmieciarek. Dodatkowo istnieje podział odbioru na domy jednorodzinne i wielorodzinne. Przy tak rozbudowanym taborze oraz charakterystyce pracy planowanie tras przy wykorzystaniu Google Maps okazało się być czasochłonne i nie spełniało oczekiwań firmy. Z inicjatywy logistyka firmy i po akceptacji zarządu rozpoczęły się poszukiwania rozwiązania, które miało skrócić czas planowania i zoptymalizować tras.

Wyznaczanie tras przy pomocy Google Maps zdawało egzamin przy małym taborze. Kiedy jednak firma zaczęła się rozrastać, takie rozwiązanie okazało się niewystarczające. Zależało nam, aby utrzymać 8 godzinny tryb pracy w systemie dwuzmianowym. W tym czasie, pracownicy mają odebrać odpady i zakończyć pracę o wyznaczonej godzinie. Rozpoczęliśmy zatem poszukiwania profesjonalnej aplikacji.” – Arkadiusz Jędrzejko, koordynator logistyki w PU HETMAN.

Rozwiązanie

Uwzględniając dostępne na rynku systemy przeznaczone do planowania i optymalizacji tras przejazdu pojazdów, PU HETMAN zdecydowało się na rozpoczęcie darmowego testu aplikacji ROUTIMO.  System ROUTIMO to optymalizator tras  składający się z aplikacji webowej dla logistyków/ dyspozytorów oraz aplikacji mobilnej dla kierowców. Istotnym elementami współpracy z producentem systemu są profesjonalne doradztwo oraz możliwość konsultacji z ekspertami ROUTIMO. Test aplikacji w PU Hetman trwał miesiąc. Rozwiązanie ROUTIMO jest dostarczane w modelu SaaS, dzięki temu rozpoczęcie pracy z systemem jest szybkie, nie wymaga infrastruktury serwerowej i konieczności instalacji na komputerze.

Rezultaty

Pierwszym widocznym efektem wdrożenia systemu ROUTIMO była redukcja czasu poświęconego na planowanie przez logistyków firmy Hetman. Automatyzacja w obszarze wyznaczania tras przełożyła się na ich jakość i wpłynęła na efektywność pracy załogi. System jest elastyczny i dostosowuje się do rozwoju firmy i jej taboru. Planowanie uwzględnia założenia biznesowe i jej specyfikę.

– ROUTIMO to kompleksowe narzędzie do planowania trasy naszych pojazdów, które pozwoliło nam dokonać optymalizacji wielu procesów zachodzących w firmie – Arkadiusz Jędrzejko

Oprogramowanie Routimo dostępne jest teraz w siedmiodniowej bezpłatnej wersji próbnej. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy. Wejdź na stronę, wypełnij formularz i sprawdź, jak Routimo może wpłynąć na poprawę efektywności twojej floty pojazdów.