Zastanawiasz się, czy Twoja firma rzeczywiście potrzebuje systemu do optymalizacji tras? Być może myślisz, że automatyczne wyznaczanie tras przejazdu jest niewątpliwie wygodne, jednak czy naprawdę poprawia efektywność floty? My jesteśmy przekonani, że tak — wdrożyliśmy już setki licencji oprogramowania Routimo i poprawiliśmy wydajność działań dziesiątek firm.

Dlatego wiemy też, że powodów do rozpoczęcia pracy z systemem do optymalizacji tras może być wiele. Sprawdź, czy któryś z poniższych problemów dotyczy Twojej floty. Jeśli tak, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem. Umów się na rozmowę telefoniczną.

Informacjami o klientach i trasach dysponuje jedna osoba

 

Każda firma prowadząca usługi transportowe musi posiadać sprawnego planistę i koordynatora tras. Odpowiednia osoba na tym stanowisku, to prawdziwy skarb. Jednak jeśli planuje ona trasy ręcznie, na podstawie własnych notatek i wiedzy, to jest to prosta droga do poważnych problemów w przyszłości.

Jeżeli informacje o klientach i trasach nie są zapisane w jednym systemie, to wyznaczenie tras przejazdu bez koordynatora będzie graniczyło z niemożliwością. Nieoczekiwana choroba pracownika lub, co gorsza, złożenie wypowiedzenia, będzie skutkowało chaosem organizacyjnym, licznymi pomyłkami i niezadowoleniem klientów. Zapisywanie wszystkich ważnych informacji w systemie do optymalizacji tras ułatwi planowanie trasy nawet w przypadku nieoczekiwanych braków kadrowych.

Wzrost sprzedaży nie skaluje się z rozwojem floty

 

Twoja firma się rozwija, a klienci dokonują więcej zamówień. To doskonała wiadomość! Oznacza ona jednak więcej zadań dla floty. Ważne jest, aby rozwój firmy i wielkość sprzedaży były skalowalne z powiększaniem się floty i wielkości zatrudnienia. Przykładowo, 5% wzrost zamówień nie przekłada się na konieczność powiększenia floty o 5%. Bez analizy zapotrzebowania istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma zaopatrzy się w zbyt wiele lub zbyt mało zasobów. Bez odpowiedniego oprogramowania, które pomoże w oszacowaniu zasobów, o negatywnych skutkach podjętych decyzji dowiesz się, dopiero gdy rentowność floty spadnie.

Nie masz pewności, gdzie są Twoi kierowcy

 

Wyobraź sobie taką sytuację. Koordynator musi dokonać zmian w planie i to jak najszybciej. Dzwoni do trzech kierowców, którzy powinni znajdować się w pobliżu nowego zlecenia. Jeden z nich zmienił kolejność punktów na trasie i znajduje się w innej części miasta, drugi jest przeładowany zadaniami, a trzeci w ogóle nie odbiera. Brzmi znajomo?

Pracując z optymalizatorem tras, zawsze masz pewność, gdzie znajdują się Twoi kierowcy oraz jakie jest ich obłożenie. I to w czasie rzeczywistym.

Z Routimo dysponujesz aktualnymi informacjami o flocie pojazdów i możesz:

 • natychmiast sprawdzić lokalizację samochodów,

 • sprawdzić status realizacji zadań,

 • śledzić pojazd za pomocą GPS w wypadku kradzieży,

 • zapobiegać niewłaściwemu użytkowaniu pojazdu.

Koszty utrzymania floty są bardzo wysokie

 

Rosnąca inflacja, wzrost cen towarów, usług i mediów odbija się na prowadzeniu biznesu. Floty, które jeszcze do niedawna bez problemu zarabiały na siebie, dziś muszą wykonywać więcej zadań, aby utrzymać rentowność.

Routimo obniża koszty flotowe w trzech aspektach:

 

 • Obniżenie kosztów paliwa

  automatyczne wyznaczanie tras przejazdu określa bardziej ekonomiczne trasówki dla kierowców. Pokonując mniej kilometrów, oszczędzają znaczące ilości paliwa.

 • Obniżenie kosztów napraw i serwisowania

  pojazdy, które muszą pokonywać wiele kilometrów dziennie, częściej się psują. Dzięki optymalnemu wyznaczaniu tras przejazdu pojazdy nie nadkładają drogi i tym samym dłużej zachowują sprawność.

 • Brak nadmiernego zatrudnienia

  Routimo pozwala na maksymalne wykorzystanie istniejących zasobów, również zasobów ludzkich. Przy wykorzystaniu systemu do optymalizacji tras nie musisz zatrudniać dodatkowych pracowników — istniejący pracownicy będą w stanie w czasie swojej pracy i bez nadgodzin wykonać większą liczbę zadań.

Twoi kierowcy stali się mniej produktywni

 

Jeszcze kilka lat temu dysponowałeś dynamicznym i ambitnym zespołem, jednak obecnie nie możesz dostrzec wcześniejszego zapału? Twoim pracownikom może brakować motywacji i celów do realizowania. System do optymalizacji tras umożliwia wyznaczanie celów dla każdego kierowcy oraz celów zespołowych. Na podstawie ich wykonania możesz zachęcać pracowników do osiągania lepszych efektów np. wypłacając premie lub oferując benefity.

Klienci zgłaszają liczne skargi

 

Pracę z systemem do optymalizacji tras warto rozpocząć pracę, gdy otrzymujesz jasne sygnały niezadowolenia od klientów. Jeżeli klienci skarżą się m.in. na opóźnienia w dostawie, uszkodzenia przesyłek, pomyłki w zamówieniach, rozwiązaniem jest optymalizator tras. Z pomocą oprogramowania zapanujesz nad pracą floty oraz przesyłkami. Routimo można w prosty sposób zintegrować z systemami magazynowymi i księgowymi, dzięki czemu skompletowane zamówienia zaczną docierać na czas do odpowiednich klientów.

Jeżeli jeden lub więcej z opisanych problemów dotyka Twoją flotę samochodową, prawdopodobnie warto rozpocząć pracę z systemem do optymalizacji tras. Sprawdź oprogramowanie Routimo, dostępne do przetestowania przez 7 dni lub skontaktuj się z nami.