Catering i dostawy jedzenia do domu cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Trudno się temu dziwić. Żyjemy coraz szybciej i coraz częściej brakuje nam czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, nie mówiąc o planowaniu jadłospisu czy doborze składników. Wartość branży cateringu dietetycznego szacuje się na 1 mld zł. W 2019 roku firmy cateringowe zrealizowały ok. 20 mln dostaw w porównaniu do 13–15 mln w roku 2018. Jak więc obsługiwać rosnącą liczbę klientów, nie tracąc przy tym na jakości usług? Rozwiązaniem może być aplikacja Routimo.

Efektywna logistyka w cateringu

Nierzadko zdarza się, że popyt rośnie w tempie, który znacznie przewyższa podaż. W gastronomii oznacza to liczbę klientów, których dany punkt nie może obsłużyć tak, aby wszyscy szybko otrzymali ciepły posiłek. Logistyka usług gastronomicznych w dużej mierze wciąż jest planowana ręcznie, czego współcześnie nie sposób zaliczyć do efektywnych działań.

Do najczęstszych problemów związanym z terminowym dowozem raportowanym przez kierowców należą:

  • problemy ze znalezieniem punktu dostawy
  • nieoptymalna trasa zaproponowana kierowcy
  • zlecenie dostarczenia jedzenia równocześnie do kilku miejsc na raz

Szybkość dostaw w gastronomii stanowi znaczący element konkurencyjności, który  przyciąga klientów, co jednocześnie generuje wyższe zyski. Nawet najsmaczniejsza potrawa nie wynagrodzi głodnemu konsumentowi długiego oczekiwania. Następnym razem złoży zamówienie gdzie indziej, a lokal straci klienta.

Wykorzystanie w codziennej pracy systemu do planowania dostaw to odpowiedź na rosnące wymagania klienta firm cateringowych. Kierowca nie musi szukać miejsca dostawy, co często wiąże się z niepotrzebnym objeżdżaniem punktu docelowego, system planowania trasy wyklucza ten problem, prowadząc pracownika prosto do celu. Automatyzacja planowania tras daje też możliwość wglądu w statystyki, których dostępność jest istotna w procesie podejmowania decyzji dotyczących np. powiększenia zasięgu dostawy, czy optymalizacji słabych punktów. Automatyczne planowanie i optymalizacja tras to nie tylko terminowość dostaw, ale również efektywne wykorzystanie zasobów flotowych i ludzkich.

Problem dostarczania żywności w terminie dotyczy nie tylko restauracyjnych posiłków, ale całej branży. Im dłużej jedzenie (bądź półprodukty) przebywa w transporcie, tym bardziej rośnie ryzyko, że dotrze uszkodzone lub gorszej jakości. Ponadto dłuższa podróż żywności skraca okres jej przydatności do spożycia. Przechowywanie i transport w gastronomii to kwestie spędzające sen z powiek rolnikom, centrom dystrybucji, hurtowniom oraz punktom sprzedaży detalicznej.

Logistyka w gastronomii – specyfika

Istnieje szereg przeszkód, które mogą stanąć na drodze dostawcy w branży żywnościowej, w tym kuriera firmy specjalizującej się w diecie pudełkowej. Do głównych przeszkód mogących zatrzymać go na trasie (albo spowolnić) należą: zła pogoda, remonty drogowe i związane z nimi objazdy, korki oraz awarie samochodu. Oprócz tego w grę wchodzą czynniki takie jak: zmęczenie pracowników, niewykorzystane okna czasowe, czy zbyt duża liczba zleceń. Większość wspomnianych czynników jest pochodną źle rozplanowanych trasy, które znacząco zmniejszają efektywność dostawy i narażają przedsiębiorstwo na starty.

Aby uniknąć lub zmniejszyć koszty wygenerowane przez opóźnienia w dostawach, warto pomyśleć o wykorzystaniu narzędzia do optymalizacji tras. Pozwoli ono na punktualne docieranie do miejsca odbioru, zaoszczędzi na kosztach floty i wpłynie pozytywnie na komfort pracy kierowców.

Routimo – nowoczesne rozwiązanie dla gastronomii

Aplikacja Routimo umożliwia sprawne planowanie tras oraz minimalizację kosztów opóźnień. System generuje optymalne trasy dla punktów/danych zaimportowanych z plików Excel lub innych systemów. Po zaplanowaniu tras, harmonogram zleceń jest wysyłany do aplikacji mobilnej na urządzenia kierowców. Koordynator/ dyspozytor otrzymuje na bieżąco informacje z terenu o statusie realizacji zleceń. Proces planowania tras uwzględnia szereg założeń biznesowych, takich jak: okna czasowe, rodzaj pojazdu, trasa najszybsza/najkrótsza etc.

Aplikacja Routimo jest systemem webowym. Rozpoczęcie pracy z systemem nie wymaga długich szkoleń, podpisywania długoterminowych umów czy zakupu dedykowanego sprzętu. Rozwiązanie jest dostępny w trzech planach zakupowych, umożliwiając dopasowanie systemu do potrzeb firmy pod wzglądem wielkości floty, ilości tras do zaplanowania etc.

Ilość firm z branży catering dietetyczny korzystających z Routimo rośnie każdego miesiąca. Nie zostań w tyle, przetestuj Routimo za darmo.