Raport Eye on Last-mile Delivery przygotowany przez FarEye, we współpracy z Researchscape International, przedstawia wyniki badania dotyczące kontroli jakości dostaw w handlu detalicznym. Według raportu biznesowego, aż 84% handlowców detalicznych ma trudności z kontrolowaniem pracy zewnętrznych dostawców na etapie ostatniej mili. W związku z tym coraz więcej firm rozważa korzystanie z własnej floty oraz wewnętrznych systemów logistycznych, aby zminimalizować koszty dostaw i zapewnić odpowiednią jakość usług.
Kontrola dostaw jest utrudniona przy oustorcingu transportu ostatniej mili
Wyniki omawianego raportu biznesowego są istotne dla branży handlu detalicznego. Dostawa ostatniej mili stanowi coraz ważniejszy element w procesie sprzedaży online. Ostatni odcinek dostaw jest najbardziej kosztownym elementem transportu, a dodatkowo często to właśnie od niego zależy, czy klient będzie zadowolony z usługi.
Obecnie klienci oczekują szybkich i skutecznych dostaw. Hipotetycznie, oddelegowanie tego zadania zewnętrznej flocie, która specjalizuje się w transporcie, jest dobrym wyborem. Okazuje się jednak, że w przypadku outsorcingu kontrola jakości dostaw jest szczególnie utrudniona. Tym samym brak kontroli dostaw może prowadzić do opóźnień w transporcie oraz ogólnego złego doświadczenia klienta.
Okazuje się, że kontrola nad zewnętrznymi dostawcami jest kluczowa dla zwiększenia skuteczności transportu i poprawy doświadczenia klientów. Jest to ważne zwłaszcza w dobie wzrastającej konkurencji na rynku e-commerce, gdzie jakość usług stanowi kluczowy element budowania lojalności klienta i zwiększania sprzedaży.
Handel detaliczny poszukuje rozwiązań, by zmniejszyć koszty dostaw
Często decyzje o outsourcingu transportu podejmowane są przez przedsiębiorców, którzy nie dysponują wystarczającą skalą, aby samodzielnie utrzymać własną flotę. Outsourcing okazuje się kosztowo efektywnym rozwiązaniem, jednakże wiąże się z mniejszą kontrolą nad procesem.
Sprzedawcy chcący oferować wysoką jakość obsługi klienta powinni rozważyć zakup odpowiedniej platformy, co pozwoliłoby im na zachowanie wyższego poziomu kontroli nad dostawami, jednocześnie zwiększając zadowolenie klientów.
Badanie „Eye on Last-mile Delivery” pokazuje, że 57% firm zaczęło korzystać z dostawców ostatniej mili w ciągu ostatnich pięciu lat, w celu redukcji kosztów. Równocześnie, tylko 27% firm korzysta z pojedynczej platformy do samodzielnej obsługi dostaw, choć aż 72% jest zdania, że platforma łącząca różne funkcjonalności zwiększyłaby kontrolę nad dostawami i obniżyła koszty związane z transportem.
Dlaczego warto zainwestować w oprogramowanie do zarządzania dostawami ostatniej mili?
Zgodnie z raportem aż 78% handlowców detalicznych planuje zmienić lub zakupić nowe oprogramowanie do zarządzania dostawami w ciągu najbliższych 1-2 lat.
Oprogramowanie do zarządzania dostawami ostatniej mili, takie jak Routimo, pozwala na znaczne zwiększenie kontroli nad dostawami. Sprawdza się w przypadku zarządzania własną flotą, ale może być również pewnego rodzaju systemem monitoringu, który firma outsourcingowa może oferować swoim klientom, którzy podzlecają im usługi dostawcze.
Routimo posiada wiele funkcji ułatwiających zarządzanie dostawami:
- Automatyczne generowanie tras i przydzielanie zadań do kierowców,
- Śledzenie dostaw w czasie rzeczywistym,
- Automatyzacja powiadomień dla klientów,
- POD (dowód dostaw)
- Integracja z różnymi systemami m.in. logistycznymi, księgowymi, magazynowymi,
- Rozszerzona analityka dostaw i automatyczne raportowanie.
Warto zauważyć, że oprogramowanie do zarządzania dostawami ostatniej mili to nie jest rozwiązanie jedynie dla dużych firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z takiego narzędzia, ponieważ opłaty są rozliczane per licencję, czyli za liczbę pojazdów flotowych.
Raport biznesowy wskazuje sposób na lepszą kontrolę dostaw
Badanie Eye on Last-mile Delivery pokazuje, że kontrola nad zewnętrznymi dostawcami jest kluczowa dla zwiększenia skuteczności transportu. Oprogramowanie do zarządzania dostawami ostatniej mili, takie jak Routimo, pozwala na zwiększenie kontroli nad dostawami, automatyzację procesów i poprawę jakości usług. W dobie rosnącej konkurencji na rynku e-commerce, inwestycja w takie narzędzie jest nie tylko potrzebna, ale także korzystna dla każdej firmy, która pragnie zaspokoić potrzeby swoich klientów i zwiększyć wyniki finansowe.