System optymalizacji tras jest rozwiązaniem, które ma za zadanie pomóc firmom posiadającym flotę w planowaniu tras i efektywnej realizacji zadań w terenie. System dla komercyjnych kierowców różni się znacząco od systemów do wyznaczania tras z punktu A do punktu B. Kompleksowy system  pozwala wybrać trasę, która będzie dostosowana do potrzeb organizacji/ branży i będzie uwzględniała założenia biznesowe.  Dowiedź się jakie cechy powinien mieć dobry system do planowania tras dla biznesu.

1.    Dostęp do systemu z poziomu strony internetowej

Możliwość logowania do systemu optymalizacji tras przez stronę www jest istotną cechą systemu. Dzięki niej nie trzeba pobierać, instalować, ani konfigurować systemu na komputerze czy urządzeniu mobilnym. Planowanie tras można rozpocząć szybko i bezproblemowo, wystarczy wykupić licencję w zależności od ilości aut w trybie miesięczny lub roczny. Po zalogowaniu do systemu samouczek ułatwi pierwszy import danych i wygenerowanie optymalnych tras dla floty.

2.    Możliwość ustalania warunków biznesowych trasy

Dobry system do planowania tras powstaje z myślą o potrzebach kierowców komercyjnych, dlatego powinien umożliwiać ustalenie warunków biznesowych trasy. Do głównych funkcji obsługiwanych przez system Routimo należą:

  • Okna czasowe – czyli inaczej przedziały czasowe, w których klienci są dostępni i istnieje możliwość dostawy czy odbioru towaru/usługi
  • Priorytety – które są bardzo użyteczne, gdy musisz wykonać kluczowe zadanie. Punkty priorytetowe mają pierwszeństwo nad pozostałymi punktami przy układaniu tras. Trasy w takim przypadku nie zawsze będą najkrótsze, ale priorytetowe punkty zostaną zaplanowane.
  • Harmonogramy – dzięki którym nie musisz planować tras każdego dnia. W sytuacji, gdy spotykasz się z klientem regularnie co 7, 14, 30 czy dowolną ilość dni – możesz uwzględnić to w aplikacji z wyprzedzeniem.
  • Ładowność pojazdu – która pozwala określić maksymalną masę łądunku.
  • Typy pojazdów – przydatne w sytuacji, gdy odbiór i przewóz jakiejś przesyłki wymaga użycia specjalnego pojazdu z Twojej floty, np. furgonetki czy małego auta dostawczego.
  • Czas realizacji zadań – który może być indywidualny dla każdego punktu na liście. Może być również identyczny dla każdego zadania. To od dyspozytora/planisty zależy, jaki limit czasowy będzie przeznaczony na realizację każdego z zadań.
  • Punkt startowy i końcowy – oznaczenie początku trasy np. z siedzimy firmy i końca np. adres zamieszkania kierowcy

Określenie warunków biznesowych trasy pozwala na optymalne dostosowanie działań kierowców do aktualnego zapotrzebowania. Dzięki temu wszystkie zadania są realizowane z uwzględnieniem maksymalnej wydajności.

3.    Szybkość działania

Branża logistyczna wymaga szybkich reakcji, często zachodzą zmiany i potrzeba wprowadzania modyfikacji do tras. Jednym z celów wdrożenia systemu do optymalizacji tras jest skrócenie czasu na planowanie. Dlatego czas wyznaczenia przejazdów musi być maksymalnie skrócony. System Routimo w ciągu sekund analizuje tysiące kombinacji, proponując najlepsze rozwiązania. Ponadto korzystając z Routimo, kierowcy mają możliwość szybkiej aktualizacji bieżących danych i zdawania raportów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu skraca się czas obsługi zadań, a realizacja przebiega tak szybko, jak to tylko możliwe. Zobacz film „ile trwa optymalizacja tras w ROUTIMO dla 16 pojazdów i 240 punktów”

4.    Optymalizacja trasy

Zaawansowany system do optymalizacji trasy uwzględnia dużą ilość czynników. Celem optymalizacji jest wyznaczenie takiego przejazdu aby biorąc pod uwagę warunki biznesowe zaproponować trasę,  która będzie wpływała na redukcję kilometrów, zwiększenie ilości obsługiwanych punktów na auto i polepszenie jakości obsługi klienta. Kompleksowość rozwiązania Routimo umożliwia uwzględnienie specyfiki branży – bez względu na to, czy jest to catering, firma kurierska, agencja ochrony czy hurtownia, której reprezentanci pracują w terenie.

5.    Łatwy import i eksport danych

Inną, bardzo użyteczną cechą Routimo jest możliwość importowania danych do aplikacji z wykorzystaniem plików w formacie Excel. Mogą to być zarówno dane dotyczące floty, jak i punktów. Funkcja mapowania kolumn eliminuje konieczność przesyłania pliku w określonym formacie. Jeśli zajdzie taka potrzeba – na przykład podczas miesięcznego sprawozdania – możesz bez problemu eksportować dane z systemu do pliku Excel, a później go wydrukować czy przesłać do kadry zarządzającej.