Wobec stale narastających problemów środowiskowych wzrasta również świadomość ekologiczna. Coraz bardziej popularny staje się tryb życia w duchu zero waste (dążenie do jak najmniejszych strat żywności i generowania odpadów). Badania wskazują, że prawie 50% klientów zrezygnowało z usług firm, które nie wyraziły woli dążenia do zrównoważonego prowadzenia biznesu i zepchnęły na dalszy tor kwestie ekologiczne. Dlatego, chcąc utrzymać kontrahentów, warto podjąć kroki do zero waste.

Zakupy spożywcze online – wzrost zainteresowania

Panująca epidemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób postawiło na zakupy z dostawą do domu, by unikać kontaktu z dużą ilością ludzi i nie narażać się na zakażenie. Znacznie wzrosło zatem zapotrzebowanie na usługi transportowe. Wiąże się to z ryzykiem powstawania coraz większej ilości odpadów. Na szczęście nie musi tak być. Rozwiązania zero waste pozwalają ograniczyć ilość powstających śmieci w trakcie realizowania dostaw.

Z czego biorą się odpady w procesie dostarczania żywności?

Największy problem stanowią oczywiście opakowania, w których przewozi się artykuły. Najczęściej są to kartonowe pudła i różnego rodzaju folie ochronne. Klienci, dla których ekologia jest ważna, nie są jednak zadowoleni z takiego rozwiązania. Osoby, które postawiły na zakupy spożywcze online, zauważyły, że zaczęły wyrzucać olbrzymią ilość odpadów. Wielu z nich z tego powodu, by nie przyczyniać się do generowania nadwyżek śmieci, zrezygnowało z zakupów z dostawą do domów. Firmy transportujące żywność, które nie zmienią sposobu pakowania, mogą zatem tracić klientów.

Niesprawna logistyka może przyczynić się z kolei do strat jedzenia. Wiele produktów sprzedawanych w promocji ma krótki okres spożycia. Opóźnienia dostaw mogą spowodować, że takie artykuły trzeba będzie wyrzucić.

Ostatnim aspektem strat w spedycji żywności jest marnowanie paliwa.

Kroki do zero waste – co wprowadzić?

Przede wszystkim warto realizować zakupy z dostawą do domu w drewnianych skrzyniach, które po spełnieniu swojej funkcji będą odbierane od klienta i ponownie wykorzystywane. Rozwiązania zero waste to również unikanie sytuacji, kiedy kierowca z pustą naczepą przejeżdża dużą liczbę kilometrów. Aby nie dopuścić do marnowania paliwa, należy tak ułożyć trasę, żeby po drodze mógł on zajechać do punktów nadawczych i zapakować towar do pustych skrzyń. Wreszcie należy optymalnie planować trasy dystrybucji, by zapewnić sprawną i szybką logistykę, bez zastojów i opóźnień.

Aplikacja do planowania tras wspiera zero waste

Przy dużej ilość zleceń ułożenie idealnych tras dostaw zakupów, które pozwolą na dostarczenie towarów na czas, ograniczenie ilości przejechanych kilometrów do niezbędnego minimum (wykluczenie tzw. jazdy na około) oraz redukcja przejazdów z pustą naczepą, nie jest łatwym zdaniem. Sprostanie temu wyzwaniu przy korzystaniu z tradycyjnych narzędzi jest w praktyce niemożliwe.

Dlatego, chcąc wdrożyć rozwiązania zero waste i do tego zoptymalizować koszty transportu oraz skrócić czas potrzebny na dostawę, warto postawić na nowoczesną aplikację do optymalizacji tras Routimo. To specjalne oprogramowanie, które pomaga w wyborze najszybszej trasy przejazdu, podpowiada rozwiązania dotyczące łączenia punktów dystrybucji, a także umożliwia sprawny kontakt z kierowcą w celu bieżącego reagowania na zmiany w zleceniach, czy pojawiające się przeszkody logistyczne.

Spedytor wyposażony w takie narzędzie pracy powinien bez trudu ułożyć idealne plany pracy dla kierowców, które pozwolą realizować dostawy zakupów do domu na czas z zastosowaniem kroków zero waste, co z pewnością docenią osoby zamawiające usługę.