Współczesne firmy nie mogą skupiać się jedynie na własnych zyskach. Aby prowadzić prawdziwie dochodowy i poważany biznes, przedsiębiorcy są zobowiązani do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ideą doskonale pokazującą, w jaki sposób powinny rozwijać się firmy transportowe i logistyczne jest koncepcja Triple Bottom Line. Dowiedz się, jakie są jej założenia oraz co możesz zrobić, aby poprowadzić swój biznes w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Koncepcja Triple Bottom Line — co to jest?

Termin „Triple Bottom Line” został ukuty w 1994 roku przez Johna Elkingtona, Amerykanina, autorytet w dziedzinie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw oraz autora i współautora około 20 książek z tej dziedziny. Według Elkingtona dzisiejsze przedsiębiorstwa, aby się rozwijać, nie mogą brać pod uwagę jedynie wyników finansowych. Uważa on, że korzyści finansowe są tylko jedną z trzech równoważnych gałęzi biznesu, które trzeba uwzględniać ze względu na postęp konsumpcji dóbr i umacniającej się globalizacji.

Trzema czynnikami składającymi się na Triple Bottom Line są parametry PEOPLE (Ludzie), PLANET (Planeta / Środowisko) oraz PROFIT (Zysk), na które wpływ mają wszystkie przedsiębiorstwa, również, a nawet przede wszystkim, te z branży transportu i logistyki.

Jakie narzędzie pomaga rozwijać firmy TSL w koncepcji Triple Bottom Line?

Realny wpływ na podążanie ścieżką zrównoważonego rozwoju w branży transportu i logistyki jest korzystanie z narzędzi usprawniających pracę całego zespołu odpowiedzialnego za planowanie i realizowanie tras. Do takich narzędzi należą m.in. systemy optymalizacji tras, których działanie opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji przy wykorzystywaniu map w czasie rzeczywistym. W poniższym tekście przedstawimy, w jaki sposób optymalizator tras (inaczej planer tras) może przybliżyć firmy z branży TSL do zrównoważonego rozwoju.

Czynnik PEOPLE — czy planer tras wpływa na lepsze warunki zatrudnienia?

Tak! Korzystanie z planera tras może poprawić komfort pracy w Twojej organizacji. Głównymi beneficjentami będą w tym wypadku koordynatorzy tras oraz kierowcy, jednak pośrednio może się on przyczynić do lepszych warunków pracy kadry managerskiej.

Skróć czas potrzebny do koordynowania działań

Optymalizator tras może oszczędzić nawet do 80% czasu pracy koordynatora. Właśnie takie wyniki można osiągnąć korzystając z oprogramowania Routimo. Jak to możliwe? System posiada mnóstwo automatyzacji, dzięki którym zdecydowanie szybciej realizuje zadania niż człowiek. Dzięki planerowi tras praca koordynatora może stać się dużo prostsza i przyjemniejsza. Po wdrożeniu optymalizatora poziom natłok pracy zmniejsza się, a koordynator ma możliwość stać się ekspertem od procesu zamiast być „osobą od gaszenia pożarów”. 

Odciąż kierowców dając im odpowiedni narzędzie do pracy

Praca kierowców nie jest prosta. Codziennie wykonują dziesiątki, a nawet setki kilometrów i ciągle goni ich czas. A z pewnością tak to wygląda w firmach, które nie planują odpowiednio działań floty pojazdów. Planer tras zapewnia kierowcom poukładany i logiczny plan tras oraz równy podział zadań. Kierowcy są równo obłożeni pracą i liczbą punktów do odwiedzenia. Dodatkowo dzięki możliwości nawigacji w telefonie nie muszą samodzielnie szukać adresów dostaw, co czyni ich pracę spokojniejszą i dużo lepiej poukładaną. Tymczasem poukładane procesy to brak nadgodzin i nadmiernego przemęczania pracowników.

Ułatw pracę managerom

Optymalizator tras w ramach czynnika PEOPLE może również poprawiać komfort pracy kadry managerskiej. To właśnie ona jest odpowiedzialna za wyniki i tworzenie trafnych prognoz. Optymalizatory tras generują automatyczne raporty, co oszczędza czas potrzebny do wykonywania niezbędnych analiz, odciążając managera.

Dodatkowo dobrze poukładana praca na niższych szczeblach pozwala tworzyć biznes bardziej przewidywalnym. Jednocześnie mniej obciążeni i bardziej zrelaksowani pracownicy niższego szczebla, to dla managera mniej problemów do rozwiązywania w zespole i brak niepotrzebnych napięć. Prawidłowe planowanie pracy jest kluczem do zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw z branży transportu i logistyki.

Czynnik PLANET — jak optymalizator tras może przyczynić się do dbania o środowisko?

Według idei Triple Bottom Line duże organizacje mają bezpośredni wpływ na środowisko i naszą planetę. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku branż transportu i logistyki, która bywa niezwykle obciążająca dla środowiska naturalnego, a szczególnie przyczynia się do zanieczyszczania powietrza i powstawania smogu. W tym wypadku korzystanie z odpowiednich narzędzi do lepszego zarządzania transportem jest kluczowe. 

Skutecznie zmniejsz ślad węglowy 

Ruch drogowy jest zmienny zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Dlatego samo skrócenie tras wykonywanych przez flotę pojazdów nie jest wystarczające. Droga może zostać skrócona o kilka kilometrów, jednak długie pozostawanie w korkach w godzinach szczytu dalej będzie powiększało ślad węglowy. Z tego powodu trasy należy optymalizować pod względem ich długości, czasu potrzebnego do zrealizowania przejazdu oraz pory dnia. Optymalizator tras pozwala uwzględnić wszystkie te czynniki w czasie rzeczywistym i wyznaczyć prawdziwie oszczędne trasy — zarówno pod względem finansowym, jak i środowiskowym.

Niemniej dla aspektu PLANET duże znaczenie ma również inna funkcja optymalizatora tras. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jadąc po zakupy do supermarketu, wybierzesz samochód osobowy, czy może ciężarówkę. Odpowiedź jest prosta, a przykład przerysowany, jednak dobrze ukazuje to, co dzieje się w wielu firmach branży transportu i logistyki. Nie można mówić o zrównoważonym rozwoju, gdy do zadań wykorzystywane są nieodpowiednie pojazdy. Niektóre samochody są przeładowywane, gdy inne wykonują niemal puste przejazdy. Optymalizator tras rozwiązuje ten problem — pomaga w planowaniu rozłożenia ładunków pod względem ich wielkości i wagi oraz umożliwia dobór rodzaju pojazdu do realizowanego zadania.

Czynnik PROFIT — jak planer tras pomaga zwiększać zyski Twojej firmy

Czynnik PROFIT jest ostatnim, jednak najprostszym do opisania czynnikiem w kwestii branży transportu i logistyki. Systemy do optymalizacji tras zostały stworzone do tego, by oszczędzać pieniądze i pomagać w generowaniu dodatkowego zysku. 

W przypadku Routimo można wyznaczyć trzy główne aspekty wpływające na kwestie finansowe

Zmniejsz koszty utrzymania floty nawet o 30%

Optymalizator tras Routimo pozwala zmniejszyć całkowite koszty utrzymania floty o nawet 30%. Jest to spowodowane m.in. mniejszym zużyciem paliwa, ograniczeniem liczby niezbędnych napraw pojazdów, optymalizacją wynagrodzeń (brak nadgodzin, brak konieczności zatrudniania dodatkowej kadry) czy możliwością zmniejszenia liczby leasingowanych pojazdów.

Planuj szybciej

Krótsze i szybsze trasy oraz lepsze budowanie planów dnia dla całej załogi skutkuje większą ilością czasu. Routimo jest w stanie skrócić czas na planowanie nawet o 80%. 

Planer tras umożliwia realizowanie idei Triple Bottom Line

Niewątpliwie realizowanie idei zrównoważonego rozwoju w branży transportu i logistyki może przynieść liczne korzyści. O dużej części z nich napisaliśmy w powyższym tekście. To jednak nie wszystkie zalety podążania za koncepcją Triple Bottom Line. Dlatego na koniec przedstawiamy w kilku punktach korzyści płynących ze zrównoważonego rozwoju firmy pod kątem ludzi, środowiska i zysku przy wykorzystaniu optymalizatora tras:

✓ Zdrowsze środowisko pracy i lepsze relacje pomiędzy pracownikami;

✓ Lepsze planowanie strategiczne oparte na danych, a nie szacunkach;

✓Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i śladu węglowego;

✓ Mniejsze zużycie zasobów w tym paliwa, opon i części samochodowych;

✓ Tworzenie nowych obszarów generowania zysku;

✓ Lepszy branding — większe zaufanie i lojalność klientów i kontrahentów.

 

Jesteś zainteresowany(-a) wdrożeniem optymalizatora tras w swojej firmie? Skontaktuj się z naszym działem handlowym.