Twoi klienci oczekują terminowości i rzetelnej realizacji dostaw. Niezależnie czy jesteś dostawcą do klienta końcowego, czy może rozwozisz towary do magazynów i sklepów, istnieje jedna zasada: daj swoim klientom dokładnie to, czego chcą, wtedy, kiedy tego potrzebują. Dzięki temu uda Ci się utrzymać satysfakcję klienta na wysokim poziomie. W osiągnięciu tego celu pomoże ci wdrożenie optymalizatora tras, który zadba o logistykę dystrybucji i zaspokajanie potrzeb klienta. 

Czego potrzebują Twoi klienci?

Twoi klienci wcale nie potrzebują wiele. Ich podstawowym wymogiem jest otrzymywanie dostaw na czas, w odpowiednie miejsce i o właściwej zawartości. Tylko tyle i aż tyle, prawda? 

Jesteśmy przekonani o tym, że Twoi pracownicy robią dosłownie wszystko, żeby wszystkie dostawy zostały prawidłowo i terminowo wykonane. Niemniej nie zawsze się to udaje. Ręczne planowanie tras i zarządzanie dostawami jest naprawdę trudne. Bez pomocy dedykowanych narzędzi, nawet najlepsi pracownicy będą od czasu do czasu popełniać błędy. Niewiele to jednak obchodzi Twoich klientów. 

Tymczasem z raportu Capgemini z 2019 roku wynika, że w przypadku dostaw do klienta końcowego, aż 74% odbiorców jest skłonnych do zwiększenia swoich zamówień w przypadku zadowalającej dostawy. Co w takim razie możesz zrobić, żeby zawalczyć o utrzymanie klientów i większą sprzedaż?

Jak pomożesz usprawnić logistykę dystrybucji w swojej firmie?

Zaawansowane oprogramowanie do planowania tras umożliwia zarządzanie dostawami i ich realizację, dbając nie tylko o interes firmy, ale również o satysfakcję klienta. Korzyści dla firmy korzystającej z planera tras są oczywiste: trasy wyznaczane są tak, aby były bardziej ekonomiczne, zajmowały mniej czasu, oszczędzały paliwo, a dodatkowo oprogramowanie redukuje konieczność realizowania pustych przejazdów, które jak powszechnie wiadomo, są niezwykle kosztowne. 

Jednak w jaki sposób planer może wpływać na zaspokajanie potrzeb klienta? To bardzo proste — pozwala on na zorganizowanie działań Twojej floty w taki sposób, aby zostały zaspokojone ich wszystkie podstawowe potrzeby. Na satysfakcję klienta największy wpływ mają dwie funkcje optymalizatora tras: wyznaczanie okien czasowych oraz monitoring dostaw w czasie rzeczywistym.

Okna czasowe mają ogromny wpływ na zaspokajanie potrzeb klienta

Każdy Twój klient ma co robić. Odbiorcy indywidualni mają swoją pracę oraz życie prywatne, a hurtownicy i sklepikarze mają wiele obowiązków i zadań do wykonania. Jednocześnie każdy z nich ma inny plan dnia i inne wymagania, co przy planowaniu dostaw może przyprawić koordynatora o zawrót głowy. Jak pogodzić interesy dosłownie wszystkich? 

Nie jest to jednak wcale takie trudne, kiedy za koordynatora „myśli” wydajne oprogramowanie, a wszystkie niezbędne dane do zrealizowania dostaw analizuje inteligentny algorytm. Optymalizator tras potrafi dopasować wymagania czasowe klientów do dostępności samochodów flotowych, kierowców i ładunku. I zajmuje mu to… zaledwie kilka sekund. 

To bardzo ważne, aby dostawy były realizowane na czas. Wielu klientom zależy na odbiorze dostaw lub przesyłek w bardzo konkretnym przedziale czasowym. Po jego upływie mogą nie być w stanie przyjąć zamówienia, przez co są niezadowoleni i pozbawieni dóbr, na których im zależało. Niedostarczanie dostaw w odpowiednim terminie jest czynnikiem zabijającym satysfakcję klienta. 

Z planerem tras dostawy mogą być precyzyjnie zaplanowane, dostarczone z odpowiednim ładunkiem oraz na czas: ani nie za późno, ani nie za wcześnie. Dzięki temu Twoi klienci mogą mieć pewność, że zawsze mogą na Ciebie liczyć. 

Komunikacja to klucz do satysfakcji klienta

Chyba każdy z nas miał taką sytuację, że pilnie czekał na ważną przesyłkę, a kurier… nie przyjeżdżał. Dzwonienie na infolinię, do koordynatorów dostaw, próby kontaktowania się z kurierem spalały na panewce, a Ty co najwyżej mogłeś(-łaś) zjadać swoje paznokcie ze stresu lub w panice organizować plan B. 

W takim momencie najgorszy jest brak kontaktu ze strony dostawców lub ich całkowita niewiedza na temat tego, gdzie znajduje się przesyłka. Na szczęście Ty nie musisz narażać swoich klientów na stres lub straty finansowe. Wdrażając do swojej logistyki dystrybucji planer tras, będziesz posiadać całkowitą kontrolę nad swoją flotą. W czasie rzeczywistym możesz monitorować aktywność wszystkich pojazdów. 

W takim wypadku, jeżeli kierowca utknie w korku może po pierwsze, poprzez swoją aplikację mobilną, szybko skontaktować się z koordynatorem i powiadomić o sytuacji — i odwrotnie — koordynator może zadzwonić lub wysłać wiadomość do kuriera. Po drugie, koordynator dzięki podglądowi na mapie wie, gdzie znajduje się dostawca oraz kiedy realnie dostarczy towar na podstawie szacunków oprogramowania. Tak poinformowany koordynator floty może w każdej chwili zadzwonić do klienta i zawiadomić go o możliwych opóźnieniach. Klient z pewnością doceni to, że otrzymał rzeczowe informacje oraz będzie w stanie przygotować się na dostawę w innej godzinie. 

Bez informacji ze strony firmy logistycznej klient zapewne odmówi przyjęcia dostawy, przez co Twoja firma straci czas i pieniądze. Dodatkowo klient może złożyć skargę lub ubiegać się o rekompensatę. Są to sytuacje, których można w prosty sposób uniknąć, a z pewnością zredukować je do minimum. 

Świetna obsługa klienta jest w zasięgu ręki

Logistyka dystrybucji dostaw może być zdecydowanie prostsza, mniej czasochłonna i kosztowna przy wdrożeniu optymalizatora tras. Zaawansowane algorytmy wykonują większość pracy za Twoich pracowników, dzięki czemu mogą oni zająć się innymi zadaniami i w efekcie pracować wydajniej. Jednocześnie odpowiednie zarządzanie dostawami jest kluczem do zaspokajania potrzeb klienta oraz satysfakcji klienta ze świadczonej usługi. 

Chcesz lepiej obsługiwać swoich klientów? Skontaktuj się z nami: sales@routimo.com