Wszystko wskazuje na to, że okres gwałtownego spadku cen paliw mamy już za sobą. Trend odwrócił się, choć właściwszym byłoby napisać, że powrócił na swoje standardowe tory. Koszty zakupu olejów napędowych z tygodnia na tydzień notują wzrosty, co zmusza firmy z szeroko rozumianej branży transportowej do szukania efektywnych technik ograniczania ich zużycia. Aby jednak działania tego typu miały sens i jakiekolwiek szanse na realny sukces, uprzednio należy zidentyfikować te obszary działalności, które wymagają poprawy. Jak zmniejszyć zużycie paliwa w ciężarówce? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego ceny olejów napędowych w Polsce rosną?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak obniżyć zużycie paliwa warto poświęcić chwilę na komentarz odnośnie do sytuacji na rynku paliw w naszym kraju. Podczas pandemii koronawirusa mieliśmy do czynienia z wyjątkowymi okolicznościami, kiedy to cena za litr oleju napędowego oscylowała w granicy 4zł. Obecnie to jednak odległa przeszłość, ponieważ zgodnie z raportami e-petrol.pl aktualnie stawka za litr ON jest już prawie o 50gr wyższa. Nie należy mieć przy tym złudzeń – nie są to okoliczności przejściowe, a raczej efekt odmrożenia gospodarki.

Ponieważ ludzie zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz częściej i liczniej wychodzą z domów, powracają do swoich codziennych obowiązku oraz – co w tym kontekście kluczowe – ponownie przemieszczają się po swoich miastach, należy spodziewać się nie tylko braku spadków w cenach paliw, ale wręcz ich dalszego wzrostu.

Optymalizacja tras i harmonogramów a spalanie ciężarówek

Przejdźmy zatem do pierwszego z zagadnień, którym jest obniżanie ilości spalanego oleju napędowego poprzez skracanie i upraszczanie tras oraz związaną z tym optymalizację harmonogramów kierowców.

Proces ten w pełni wpisuje się w ideę tzw. eco drivingu sprzyjającego środowisku naturalnemu oraz pozwalającego minimalizować przebieg i poprawiać wydajność pracy pojazdów, co finalnie przekłada się na redukcję kosztów paliwa. W celu uczynienia go w pełni efektywnym stosuje się specjalistyczne oprogramowanie bazujące na zaawansowanych algorytmach, takie jak Routimo. Rozwiązanie w oparciu o obszerne dane i skomplikowane wyliczenia planuje i wyznacza trasy oraz proponuje optymalne wykorzystanie floty i zasobów ludzkich.

Optymalizacja obszarów roboczych kierowców

Optymalizację stref przynależnych konkretnym kierowcom również można uzyskać, stosując odpowiednie oprogramowanie. Na podstawie precyzyjnych wyliczeń system bierze pod uwagę rozmaite czynniki, co pomaga w wytyczeniu równomiernie obciążonych pracą regionów. Takie działania bezpośrednio wpływają na obniżenie zużycia paliwa.

Zachowanie kierowcy a spalanie ciężarówki

Monitorowanie zachowania kierowców jest kolejnym istotnym czynnikiem w kontekście ilości spalanego oleju napędowego. Agresywne przyspieszanie, gwałtowne hamowanie czy też zwyczajnie jazda w nieodpowiednim przedziale prędkości owocują istotnym podbijaniem kosztów związanych z zakupem paliwa. Zastosowanie urządzeń GPS pozwoli wyraźnie usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa również w tym zakresie.

Na koniec warto także wspomnieć pokrótce o systemie Webasto, czyli wodnym ogrzewaniu postojowym pozwalającym na szybkie nagrzanie kokpitu pojazdu oraz jego silnika do właściwej temperatury. Webasto redukuje ilość zużywanego oleju napędowego podczas pierwszej fazy podróży, dodatkowo pozytywnie wpływając na jakość pracy oraz żywotność silnika.

Podsumowanie

Koszt paliwa pozostaje jednym z największych wydatków dla każdej floty. Może on stanowić nawet 60% budżetu operacyjnego. Dobór odpowiednich narzędzi informatycznych ma znaczący wpływ na redukcję kosztów paliwa. Wykorzystanie w codziennej pracy koordynatorów systemu do planowania i optymalizacji tras, umożliwia skrócenie tras przejazdów nawet o 30%. Jeżeli jesteś zainteresowany obniżeniem kosztów paliwa w swojej organizacji zapraszamy do przetestowania systemu Routimo za darmo przez 7 dni.