Rynek e-commerce rozwija się w błyskawicznym tempie. Polska jest jednym z krajów o najwyższej dynamice wzrostu spośród krajów Unii Europejskiej. Rok 2020, utwierdza ten trend, zakupy online są szybkie i co istotne w obecnej sytuacji bezpieczne. Wraz z rozwojem e-commerce rozwijają się usługi dedykowane dla tego sektora. Firmy handlujące w kanale internetowym dostrzegają rosnące znaczenie logistyki dostaw. Czas dostawy jest dziś jednym z krytycznych czynników, który wpływa na decyzje o zakupie online. Coraz więcej klientów chce dostawać towar jak najszybciej, czasem krócej niż w 24 godziny. Duża ilość firm zbliża się organizacyjnie do możliwości zaoferowania takiej usługi.

Same day delivery na Świecie i w Polsce.

Usługa same day delivery, czyli dostawa tego samego dnia zaczęła być oferowana w USA już w 2009 przez firmę Amazon. Giganci sprzedaży, tacy jak Wallmart, Target czy wspomniany Amazon obecnie proponują dostawę na zasadzie same day delivery w standardzie dla większości swoich klientów na terenie USA. Koszt takiej usługi w pakiecie to średnio 100 USD rocznie lub około 10 USD jednorazowo. Badania rynku amerykańskiego przeprowadzone przez Go People w 2019 wskazują, że 6 na 10 biznesplanów umieszcza w swojej ofercie usługę same day delivery. Inne badania utrzymują że 49% klientów uważa usługę za dodatkową wartość w czasie zakupów online.

Dostawa błyskawiczna na polskim rynku jest na etapie wczesnym. Również wśród konsumentów polskich świadomość i potrzeba takiej usługi nie jest tak wysoka jak w USA. Według badań „E- commerce w Polsce” przeprowadzonych przez Gemius w 2019- 21% respondentów wskazało błyskawiczną dostawę jako formę dostawy motywującą do zakupów online (wynik z pytania wielokrotnego wyboru). Na polskim rynku usługę błyskawicznych dostaw świadczą w wybranych aglomeracjach miejskich takie firmy jak: eobuwie, Answear. Dla największych firm wprowadzenie usługi nie powinno stanowić problemu, dla średnich i mniejszych natomiast jest dużym wyzwaniem. Do głównych należą:

  • koszt wprowadzenia usługi,
  • brak odpowiedniej ilości pracowników do obsługi zamówień i dostaw,
  • bariery technologiczne- brak odpowiednich narzędzi do zarządzania logistyką i procesem sprzedaży, brak integracji systemów IT,
  • ograniczenie geograficzne – brak rozproszonych magazynów.

Jak skrócić czas dostaw o 30%

Warto zadać sobie pytanie czy trud organizacyjny, kosztowy włożony aby wprowadzić usługę do mniejszych firmy jest tego wart. Otrzymanie zamówienia, przygotowanie towaru i dostarczenie tego samego dnia wymaga bardzo wysokiej efektywności. Jeżeli firma przed wprowadzeniem usługi błyskawicznych dostaw miała problem z realizacją dostaw w określony terminie lub czasie (okna czasowe) prawdopodobieństwo wdrożenia usługi same day delivery z sukcesem jest małe. Dlatego etapowość i procesowe podejście do tematu jest dla wielu mniejszych firm rozwiązaniem. Zaczynając od osiągnięcia doskonałej obsługi dostaw w planowanym czasie a kończąc na usłudze dostaw błyskawicznych. Systemy do optymalizacji i planowania tras są krokiem w kierunku lepszej obsługi klienta. Koszt aplikacji zaczyna się od kilkudziesięciu złotych od pojazdu. W zależności ile firma posiad pojazdów tyle licencji musi zakupić. Przy wykorzystaniu systemu czas realizacji zleceń można zredukować nawet o 30%, a sam proces wyznaczania tras nawet o 80%. Planowanie jest istotnym elementem, jednak bez monitoringu działań kierowców może być niewystarczający do wysokiej obsługi dostaw. Dlatego, aby zapewnić kompleksową optymalizację tras i zadań w skład systemu wchodzi aplikacja mobilna dla kierowców. Dzięki niej, kierowcy realizują skrupulatnie plan a dyspozytor na bieżąco monitoruje wykonanie tras i zadań. Zakup systemu to inwestycja, która przynosi realne oszczędności już przy pierwszym miesiącu użytkowania, a poprawa jakości obsługi klienta jest niebagatelna. Ponadto rozwiązanie jest szybkie do wprowadzenia do organizacji (dostępne od ręki), niewymagające szkoleń, zakupu infrastruktury IT.

Podsumowanie

Usługa same day delivery w Polsce jest ciągle usługą premium. Wprowadzenie usługi w mniejszych firmach jest ogromnym wyzwaniem. Wdrożona w sposób właściwy, etapowy będzie stanowić jednak dużą przewagę konkurencją. Analizując wyniki badań przeprowadzonych przez Gemius, widzimy, że oczekiwania wobec szybkości dostaw wśród młodych ludzi (15-24) jest coraz wyższe. Trendy na świecie jak również koncepcja omnichannel (w którą wpisuje się same day delivery) wskazują, że usługa błyskawicznych dostaw będzie zyskiwała na znaczeniu. Wykorzystanie systemu do planowania i optymalizacji tras jest jednym z elementów na wprowadzenie usługi w firmach świadczących dostawy własna flotą.

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwiązaniem do planowania i optymalizacji tras Routimo, zapraszamy do kontaktu. Pokażemy jak można polepszyć jakość obsługi dostaw w Twojej firmie.