Zwiększenie efektywności realizowanych przewozów oraz optymalizacja tras niezmiennie stanowią jedno z kluczowych wyzwań współczesnej logistyki. Wyznaczanie trasy z kartką, długopisem lub arkuszem kalkulacyjnym w przypadku dużych firm okazuje się nie tylko pracochłonne, ale i skrajnie nieefektywne. Często okazuje się bowiem, że najczęściej wybierane szlaki wcale nie są optymalne i nie pozwalają na wydajną realizację zleceń. Wsparcie dla koordynatorów, spedytorów, logistyków, ale także kierowców, stanowią automatyczne systemy trasowania. Pozwalają one zwiększyć efektywność działania floty, obniżyć jej koszty oraz podnieść jakość wykonywanych usług.

Planowanie tras z uwzględnieniem adresu zamieszkania kierowcy

Na efektywność przewozu w kontekście obranej trasy wpływa wiele czynników, takich jak m.in.: usytuowanie magazynu/firmy, miejsce pobytu kierowcy czy lokalizacja klienta. Z tego względu, bardzo często skuteczna okazuje się strategia planowania tras uwzględniająca start z domu kierowcy, a nie z siedziby firmy. W ten sposób możliwe jest szybsze dostarczanie produktów/usług odbiorcom, przy jednoczesnym, optymalnym wykorzystaniu pojazdu. Sprawdza się ona w poniższych, przykładowych sytuacjach:

– kierowca rozpoczyna pracę z domu, otrzymując wynagrodzenie za odległość i dojazd z miejsca zamieszkania do magazynu,

– kierowca po wieczornym załadunku ciężarówki wraca nią do swojego miejsca zamieszkania i następnego dnia zaczyna trasę z domu.

Obie opisane sytuacje przynoszą firmie przewozowej realne korzyści, związane ze skróceniem czasu dostawy oraz obniżeniem jej kosztów. Powstaje jednak pytanie: skąd wiadomo, która trasa będzie najlepsza w danym przypadku i w jaki sposób wybrać optymalny wariant, mając do zaplanowania regularnie po kilka, lub kilkanaście kursów? Z pomocą przychodzi Routimo – w pełni zautomatyzowane narzędzie, umożliwiające porównywanie i planowanie tras w logistyce.

Narzędzie do automatycznego trasowania

Routimo w pełni odpowiada na współczesne potrzeby branży TSL, wykorzystując zaawansowane sposoby wyznaczania trasy. System automatycznie porównuje wszystkie dostępne warianty tras, uwzględniając indywidualne czynniki, charakterystyczne dla danego przewozu. Dzięki temu, w kilka sekund może wyznaczyć i szczegółowo zaplanować najbardziej efektywny sposób realizacji transportu, zestawiając ze sobą setki tysięcy kombinacji. Dzięki opcji wyboru celu optymalizacji użytkownik może wybrać parametr czas, gdy chce realizować jak największą liczbę zadań lub parametr dystans, gdy zależy mu na redukcji liczby przejechanych kilometrów. Pozwala to na elastyczne podejście dostosowane do bieżących potrzeb organizacji.

Automatyczne planowanie tras i zadań pozwala za pomocą jednego kliknięcia generować najszybsze opcje przewozowe, co pozwala firmom dostarczać więcej w tym samym czasie. Program uwzględnia m.in. ładowność oraz typy dostępnych pojazdów, punkt początkowy i końcowy np. z domu kierowcy, harmonogramy, priorytet dostawy, okna czasowe. System wspiera również kierowców, którzy za pomocą aplikacji na smartfony, mogą przekazywać informacje odnośnie statusów zleceń koordynatorom. Dzięki automatyzacji procesów Routimo umożliwia obniżenie kosztów operacyjnych transportu nawet o 30%, przejmując na siebie znaczną część obowiązków koordynatora floty.

Planowanie zadań oraz wyznaczanie trasy w oparciu o zautomatyzowane rozwiązania to przyszłość sektora logistycznego. Warto przygotować się na nią już dziś, aby w tej wymagającej branży zawsze pozostawać o krok przed konkurencją.