Ceny paliwa rosną już od kilku lat. Uderzają one w konsumentów, jednak mają ogromny wpływ na stan branży transportowej. Jaki wpływ na transport i logistykę ma podwyżka cen paliw?

Co przyczynia się do podwyżki cen paliw?

Na obecny koszt paliwa, oraz jego zmienność i nagłe skoki, złożyło się kilka czynników. Jednym z głównych składowych ceny paliwa jest jego opodatkowanie i marża, których rządzący i koncerny paliwowe nam nie szczędzą. Niemniej jest to częściowo efekt innych wydarzeń — m.in. wojna w Ukrainie oraz pośrednio pandemia koronawirusa. Według portalu Chemia i Biznes brak importu z Rosji podniósł notowania giełdowe paliw gotowych — dla benzyny o 71%, a dla diesla o 59%. Tymczasem w pierwszym kwartale 2022 aż 41% paliw w Polsce pochodziło z importu.

Porównanie cen paliwa na świecie

Wzrost cen paliw nie dotyczy jedynie Europy, choć średni koszt litra benzyny jest zdecydowanie najwyższy właśnie na naszym kontynencie. Na podstawie badania Statista z maja 2022 w większości krajów europejskich cena za litr wynosi ponad 6$.

Zauważalny jest jednak światowy trend wzrostu ceny paliwa. Bardzo wysokie koszty w granicach 5-6$ za litr ponoszą mieszkańcy m.in. Kanady, Brazylii, Chin, RPA czy Indii. Nieco niższe kwoty w wysokości 4-5$, ale również nieporównywalnie wysokie do cen sprzed kilku lat, płacą obywatele USA, Meksyku, Japonii oraz Australii. 

Podwyżka cen paliw a branża transportowa

Wysoka cena benzyny, oleju napędowego i gazu mają bezpośredni wpływ na branżę transportową, a przede wszystkim firmy obsługujące tzw. ostatnią milę. Oznacza to, że szczególnie przedsiębiorstwa obsługujące bezpośrednie dostawy do klientów, cierpią z powodu wzrostu cen paliw. Dzieje się tak m.in. dlatego, że nie dysponują one tak dużą skalą, jak międzynarodowe korporacje transportowe, które otrzymują stałe zniżki na tankowanie oraz dysponują o wiele większymi budżetami.

Więcej o zarządzaniu ostatnią milą przeczytasz tutaj: Czym jest problem ostatniej mili i jak go rozwiązać?

Nasuwa się więc kluczowe pytanie — jak prowadzić biznes w branży TSL, aby był on rentowny? Rozwiązaniem może być system do zarządzania flotą pojazdów.

Czym jest system do zarządzania flotą samochodową?

System do zarządzania flotą to poręczna aplikacja służąca optymalizacji i planowaniu tras. Jest to oprogramowanie dostępne zarówno w formie desktopowej, jak i aplikacji mobilnej, dzięki czemu umożliwia jednoczesne planowanie trasówek przez koordynatora floty oraz ich sprawną realizację przez kierowców.

System do zarządzania flotą pojazdów ma za zadanie przede wszystkim skrócić czas planowania, usprawnić pracę całego zespołu oraz generować oszczędności dla firmy.

Optymalizator tras pomaga oszczędzać i skutecznie planować prace 

Rozwiązaniem na wzrost cen paliw może być skrupulatne i dokładne zarządzanie zasobami floty. Firmy transportowe nie mają wpływu na ceny paliwa, jednak to, na co mają wpływ, to rozsądne planowanie: pracy kierowców, tras przejazdów, załadunku pojazdów oraz wydatków.

Optymalizator tras pomaga zrealizować te wszystkie cele, a nawet wiele więcej. 

Sprawniejsze planowanie tras

Optymalizator pozwala zaoszczędzić nawet o 80% czasu pracy koordynatora floty. System uzupełniony w dane adresowe automatycznie układa trasy. A jeśli trasa wymaga nagłych poprawek — za pomocą opcji drag and drop szybko można ja zmienić i natychmiast przesłać na aplikację mobilną kierowcy.

Oszczędniejsze trasówki

Oprogramowanie do zarządzani trasami pozwala układać optymalne trasy, będące najkrótszą i najtańszą opcją. Sztuczna inteligencja jest w stanie w ciągu sekund analizować setki tysięcy kombinacji i układać trasówki tak, jak nigdy nie potrafiłby tego zrobić człowiek.

Pełna kontrola i skuteczne zarządzanie

Optymalizator tras dzięki możliwości zbierania danych i raportowania pozwala wykrywać nierentowne działania: 

  • niewykorzystane okna czasowe,

  • niepełne obłożenie pojazdów,

  • puste przejazdy,

  • nieopłacalne trasy, 

  • nadmiar w liczbie pojazdów lub zatrudnieniu.

Jednocześnie możliwość obserwowania tras w czasie rzeczywistym oddaje koordynatorowi pełną kontrolę nad działaniami pracowników i realizacją zadań.

Branża transportowa może sobie radzić ze wzrostem cen paliw

Podwyżka cen paliw dotyka branżę transportową na całym świecie — najbardziej z powodu wysokich cen cierpią Europejczycy, jednak problem ten dotyka wiele innych krajów na różnych kontynentach.

Odpowiedzią na kryzys i recesję na rynku, oraz płynącym z tego wzrostem cen paliw może być odpowiednie planowanie i generowanie oszczędności w różnych aspektach funkcjonowania floty. Pozwala to na mniejsze zużycie paliwa, ale nie tylko. System do zarządzania flotą pojazdów pozwala firmom oszczędzać m.in.: czas, przejechane kilometry oraz umożliwia pracę bez wyrabiania nadgodzin przez zespół. Poszukujesz remedium na rosnące ceny paliw? Sprawdź bezpłatne demo naszego systemu do optymalizacji i planowania tras.

Źródła:

  1. Chemia i Biznes, artykuł PKN Orlen: dlaczego rosną ceny paliw, dostęp 7.12.2022
  2. Statista, Infografika: How Gas Prices Compare Around the World, dostęp 7.12.2022