Poniżej przedstawiamy 12 najczęściej zdawanych pytań dotyczących optymalizacji i planowania tras. Dowiedz się, co to jest optymalizator tras, do czego służy, ile kosztuje i jak działa.

Czym jest system do planowania i optymalizacji tras?

System do planowania tras nazywany również optymalizatorem lub planerem tras to oprogramowanie pozwalające na wyznaczanie działań floty w sposób automatyczny — dużo szybszy i sprawniejszy od ręcznego planowania. System działa na podstawie algorytmów, które przy dostępie do map w czasie rzeczywistym są w stanie wyznaczyć optymalne trasy pod względem zużycia paliwa, liczby kilometrów, czasu oraz komfortu kierowcy.

Czy mój biznes potrzebuje systemu do planowania i optymalizacji tras? 

Jeżeli w Twojej firmie samochód lub samochody są narzędziami pracy i są codziennie wykorzystywane, to odpowiedź brzmi tak. Optymalizację tras można wprowadzić już nawet przy jednym pojeździe. Tym samym niezależnie czy przedsiębiorstwo dysponuje 1 samochodem, czy 100 pojazdami, optymalizator tras pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości floty i zyskać większą kontrolę nad realizacją zadań w terenie. Systemy do planowania i optymalizacji tras osiągają najlepsze rezultaty, gdy jeden pojazd odwiedza przynajmniej kilka punktów na trasie.

Jakie są korzyści z optymalizacji tras?

Optymalizacja tras przynosi wiele korzyści, jednak do głównych zalet należą:

 • realizowanie wydajnych i oszczędnych tras, przy uwzględnianie wielu zmiennych — okien czasowych, harmonogramów pracowników, dostępu do pojazdów o różnym przeznaczeniu,
 • monitoring floty w czasie rzeczywistym,
 • skrócenie czasu planowania,
 • niższe koszty utrzymania floty,
 • lepsza organizacja pracy,
 • lepsza obsługa klientów,
 • automatycznie generowanie raportów i analiz. 

Ile można zaoszczędzić dzięki optymalizatorowi tras?

Dzięki optymalizatorowi tras Twoja firma może zaoszczędzić nawet do 30% wszystkich kosztów utrzymania floty w porównaniu do kosztów, jakie aktualnie ponosi. 

Optymalizator tras generuje oszczędności dzięki:

 • mniejszemu zużyciu paliwa, 
 • zmniejszonej eksploatacji pojazdów, opon oraz części samochodowych,
 • możliwości ograniczenia liczby leasingowanych pojazdów,
 • braku nadgodzin realizowanych przez pracowników,
 • braku konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Czy system do planowania i optymalizacji tras zastąpi planistę / koordynatora floty?

System do planowania tras nie zastępuje koordynatora floty, a jest narzędziem dla niego — znacznie ułatwiającym pracę i oszczędzającym czas. System Routimo oszczędza nawet do 80% czasu pracy planisty. 

Czas, który w przypadku planowania ręcznego lub wspomaganego prostymi narzędziami jest całkowicie pochłaniany na układanie tras, zostaje „oddany” planiście. Wpływa to na zmianę charakteru pracy koordynatora. Z osoby, która miała czas jedynie na zaplanowanie tras i rozwiązywanie bieżących problemów staje się pracownikiem usprawniającym procesy i działanie floty oraz opiekunem klientów. 

Czy muszę podpisywać długoterminowe umowy, aby korzystać z planera tras?

Nie. Decydując się na Routimo nie wiążesz się długoterminową umową. Oprogramowanie jest udostępniane w systemie abonamentowym z płatnością miesięczną lub coroczną. Zależnie od wybranego planu możesz zrezygnować z usługi po każdym miesiącu użytkowania lub po roku. 

Ile trwa wdrożenie systemu do optymalizacji tras?

Routimo to oprogramowanie gotowe do użytku stworzone w modelu SaaS (Software as a Service). Nie wymaga długotrwałego wdrożenia — oprogramowanie można włączyć i od razu zacząć uzupełniać o dane niezbędne do wykonania planu tras. Jeżeli klient wymaga indywidualnych funkcji, ma określony sposób planowania tras lub potrzebuje dodatkowe wparcie wybiera plan indywidualny.  

Czy optymalizator tras wymaga specjalnych urządzeń?

Nie. System do optymalizacji tras nie wymaga kupna żadnego dodatkowego sprzętu. Oprogramowanie wykorzystuje urządzenia, którymi już dysponują Twoi pracownicy. Aplikację można instalować na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach. Jest dostępna dla systemów mobilnych operacyjnych iOS oraz Android. 

Czy dzięki optymalizacji tras firma może dodatkowo zarobić?

Tak, jak najbardziej. Optymalizacja tras pozwala oszczędzać pieniądze, ale może mieć również realny wpływ na wytwarzanie dodatkowego zysku. Planer tras Routimo umożliwia realizację do 30% więcej zadań przy wykorzystaniu tej samej floty. Dzięki temu w tym samym czasie Twoja flota może wykonać więcej zleceń.

Ile kosztuje system do planowania tras?

Rozliczenia z Routimo są proste — bez długoterminowych umów i ukrytych kosztów. Planer jest dostępny w systemie abonamentowym miesięcznym lub rocznym — wybór należy do Ciebie. Abonament jest wyliczany na podstawie liczby obsługiwanych pojazdów flotowych, czyli licencji. Za system do optymalizacji tras Routimo zapłacisz od 59 zł netto miesięcznie za pojazd. 

Czy Routimo można integrować z innymi systemami?

Tak. Routimo jest systemem gotowym do integracji dzięki wbudowanej szynie komunikacyjnej oraz API. Oprogramowanie jest zintegrowane z wieloma systemami m.in. do monitoringu GPS, aplikacjami CRM czy rozwiązaniami magazynowo-księgowymi. Nawet jeżeli Twoja organizacja korzysta z nietypowych systemów, to można je połączyć z optymalizatorem tras. 

Czy system można wcześniej przetestować?

Tak i to całkowicie bezpłatnie. Dla nas to oczywiste, że przed zakupem najpierw chcesz przetestować system na własnej flocie. Uważamy, że praktyki niektórych firm, które na to nie pozwalają, są co najmniej nieprawidłowe. Jesteśmy pewni naszego oprogramowania i tego, że pomoże Ci ono lepiej wykorzystać potencjał floty pojazdów. 

Z oprogramowania Routimo możesz korzystać bezpłatnie przez 7 dni. Zamów wersję demonstracyjną, a po tygodniu sam zdecydujesz czy chcesz dalej z niego korzystać.