Planowanie i optymalizacja tras przejazdów są często rozumiane jako tożsame pojęcia. W rzeczywistości jednak znaczą coś innego. Czym różni się optymalizacja od planowania tras?

Co to jest planowanie tras?

Planowanie trasy to codzienność wielu specjalistów z branży spedycyjnej i logistycznej. Proces ten, zwany też „mapowaniem tras”, polega na wskazaniu odpowiedniej drogi przejazdu dla pojazdu. Osoby planujące przejazd nadal często korzystają z map i arkusza Excel. Opracowują ręcznie, a następnie drukują trasy lub wysyłają kierowcy konkretne informacje przez SMS-y.

Klasyczne planowanie z mapą bywa skuteczną strategią dla mniejszych przedsiębiorców. W przypadku biznesów z rozbudowaną flotą pojazdów i wieloma przejazdami w ciągu tygodnia zwykła analiza trasy i jej zaplanowanie są niewystarczające. Proces ten nie uwzględnia bowiem zwykle zawiłości tras oraz wielu czynników, które mogą na nią wpłynąć.

Czym jest optymalizacja tras?

Optymalizacja tras umożliwia przeniesienie procesu planowania na wyższy poziom. Zapewnia pełną kontrolę przejazdu na każdym jego etapie. Pozwala uwzględnić również parametry, które nie są brane pod uwagę w przypadku zwyczajnego planowania, takie jak np. ładowność pojazdu czy okna czasowe. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja przyczynia się w znaczący sposób do poprawy szybkości dostawy, uzyskania możliwie najkrótszej i najbardziej opłacalnej pod względem finansowym trasy, co przekłada się na zwiększenie wydajności biznesowej przedsiębiorstwa. Profesjonalna optymalizacja to polecane rozwiązanie dla firm o dowolnej wielkości, choć szczególnie dobrze sprawdzi się w większych firmach z flotą pojazdów.

Aplikacja wyznaczanie trasy – zalety i korzyści

Specjalistyczny program do wyznaczania tras, taki jak Routimo, umożliwia wygodne i szybkie ułożenie optymalnych tras, zaplanowanie koniecznych zadań oraz odpowiedni dobór pracowników i floty do ich realizacji. Oprogramowanie pozwala uwzględnić założenia biznesowe klienta. W aplikacji można wskazać konkretne wymagania dotyczące np. okien czasowych, godzin otwarcia punktów, czasu pracy kierowców, harmonogramu dostaw albo ładowności pojazdów. Program bierze też pod uwagę rentowność uwzględniając: najkrótszy czas wykonania zadań lub jak najmniejszą liczbę przejechanych kilometrów.

Program do wyznaczania tras i ich optymalizacji pozwala w szybki sposób stworzyć optymalną trasę przejazdu, bez konieczności wielogodzinnego wpatrywania się w mapy i ręcznego sporządzania dokumentu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, które możemy przeznaczyć na inne cele. Zmniejszając przebieg bądź ograniczając zużycie paliwa, można znacząco obniżyć koszty transportu.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest też oszczędność czasu. Podczas testów Routimo wyszukanie zoptymalizowanego planu realizacji 50 zadań dla floty 10 samochodów zajęło programowi tylko 4 sekundy. Co istotne, aplikacja może wyliczyć plan nawet o 30% wydajniejszy w porównaniu z planem opracowanym bez udziału Routimo. Ponadto, koordynator planujący trasy, który korzysta z oprogramowania, może zaoszczędzić nawet 80 % czasu na planowanie. Warto też podkreślić, że możliwości obliczeniowe człowieka w zakresie opracowania kombinacji długości trasy wynoszą średnio ok. 500-600 kombinacji, z kolei w przypadku aplikacji jest to aż kilkadziesiąt tysięcy różnych opcji tylko dla jednego pojazdu.

Korzystanie z aplikacji pozwala też poprawić obsługę i zwiększyć zadowolenie klienta. Szybka, korzystna cenowo realizacja zadań pozwala wyróżnić markę spośród konkurencji. Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu kierowcy są także bezpieczniejsi w trasie, a ich praca wydajniejsza i bardziej produktywna.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak system Routimo może zoptymalizować tras w Twojej organizacji, przetestuj system przez 7dni. Test jest darmowy i nie zobowiązuje do zakupu. Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z licencji, możesz zakupić ją w trybie płatności rocznej lub miesięcznej. Rozwiązanie jest dostępne w modelu SaaS dając dużą swobodę i elastyczność wykorzystania.