Według amerykańskiego Departamentu Pracy blisko 40% wszystkich wypadków przy pracy w 2016 roku dotyczyło zdarzeń transportowych. W Polsce natomiast statystyki GUS za 2019 rok wskazują oficjalnie na 6,4% takich przypadków. Wskaźnik ten wciąż jest za wysoki. Czy można skutecznie poprawić bezpieczeństwo kierowców ciężarówek oraz innych kierowców zawodowych? W jaki sposób to zrobić?

Niebezpieczeństwa czyhające na kierowców

Zawodowi kierowcy są z racji wykonywanej pracy bardziej narażeni na wypadki drogowe. Często dochodzi do nich nie z winy kierowców, choć zdarzają się również sytuacje, gdy to prowadzący pojazd jedzie bardzo szybko, nie dostosowuje prędkości do warunków na drodze, chcąc zdążyć w umówionym czasie z dostawą towaru.

Innym ryzykiem, z którym muszą się mierzyć kierowcy, jest groźba kradzieży. Według niemieckiej organizacji ASW Nord w Niemczech nawet co 20 minut dochodzi do rabunku towarów transportowanych przez ciężarówki. Każdego roku niemal 26 000 aut jest więc okradanych, a łączna wartość straconego towaru sięga nawet 1 miliarda euro. Poza samymi stratami finansowymi, istnieje też groźba skrzywdzenia samego kierowcy. W jaki sposób można zminimalizować niebezpieczeństwa czyhające na kierowców?

Narzędzia zwiększające bezpieczeństwo kierowców w trasie

Bezpieczny kierowca to osoba wyposażona w nowoczesne narzędzia i profesjonalne systemy bezpieczeństwa, zwiększające poziom ochrony pracownika. Zaawansowane technologicznie programy, takie jak Routimo, pozwalają starannie zaplanować trasę przejazdu. Aplikacja umożliwia opracowanie i optymalizację przejazdu, z uwzględnieniem konkretnych warunków, np. czasu pracy kierowcy, co pozwala wyeliminować ryzyko wypadków spowodowanych zmęczeniem. Innowacyjny program służy nie tylko zaplanowaniu optymalnej trasy, ale zapewnieniu kierowcom bezpiecznego środowiska pracy, co przekłada się m.in. na czas i pieniądze, dzięki zmniejszeniu liczby wypadków spowodowanych rozproszoną jazdą.

Ponadto każde auto ciężarowe powinno zostać wyposażone w blokadę antywłamaniową, która pozwoli zaoszczędzić nieco czasu przed przyjazdem policji. W samochodach warto też zamontować np. GPS, systemy monitorujące drzwi przestrzeni ładunkowej z sygnalizacją ich otwarcia, czujniki lub blokady plandeki cargo, które włączają alarm w przypadku jej uszkodzenia. Ważnym narzędziem jest też alarm napadowy w kabinie kierowcy, który wysyła w przypadku uruchomienia alarmowy SMS lub e-mail do firmy, bez wydawania żadnych oznak głosowych.

Wewnętrzne regulaminy

Bezpieczny kierowca to również pracownik świadomy, dlatego też należy go regularnie zaznajamiać z aktualnymi instrukcjami postępowania w sytuacjach zagrożenia życia albo transportowanego ładunku. Wewnętrzne regulaminy powinny jasno wskazywać wytyczne dotyczące postępowania w konkretnych sytuacjach, np. wymuszeń zatrzymania auta bądź pozorowanych, podejrzanych wypadków na drodze.