Większość firm z branży transportu i logistyki posługuje się systemem TMS (Transportation Management System). System zarządzania transportem jest niezwykle przydatny przy organizacji łańcucha dostaw. Niemniej oprogramowanie TMS nie ma zbyt wiele do zaoferowania w kwestii “ostatniej mili”. O tym, jak optymalizator tras wpisuje się w ideę zarządzania transportem na ostatnim odcinku łańcucha dostaw opowiemy w niniejszym artykule.
Do czego służy system TMS?
Systemy TMS wspomagają przedsiębiorstwa w zarządzaniu łańcuchem dostaw. To systemy do administrowania i kierowania transportem, które mają za zadanie usprawniać codzienne działania. Umożliwiają one poprawę efektywności operacji transportowych, zarówno dla transportu lądowego, jak i morskiego czy lotniczego – to już zależy od charakteru danej firmy logistycznej.
Systemy TMS mają wpływ na lepszą dystrybucję przesyłek, a ponadto pozwalają na wgląd w dokumenty handlowe. Z pewnością bez systemu TMS wiele firm z branży logistycznej nie mogłaby prowadzić działalności, ponieważ zarządzanie zaopatrzeniem, zamówieniami, produkcją czy magazynem byłoby trudne. Niemniej, system TMS nie rozwiązuje wszystkich problemów logistyki i transportu.
Tradycyjne systemy TMS mają niewielki wpływ na optymalizację tras ostatniej mili
Wiele przedsiębiorstw z branży transportu i logistyki (TSL) obsługuje całość łańcucha dostaw, poczynając od kwestii handlowych, poprzez magazynowanie, aż po dostawy towaru do klienta końcowego. Jednakże większość systemów do zarządzania transportem pozostawia firmy bez wsparcia na etapie ostatniej mili lub wsparcie oprogramowania w tym zakresie jest nieznaczne.
Ostatnia mila to końcowy etap łańcucha dostaw, czyli zarządzanie transportem gotowych towarów od magazynu do odbiorcy. Według badań ostatnia mila jest jego najdroższym elementem. Przypomnijmy, że jest to nawet 41% kosztów całego łańcucha dostaw.
Nie oznacza to jednak że TMS nie jest odpowiednim narzędziem do zarządzania transportem. W większości to naprawdę dobre i użyteczne systemy, jednak ich funkcje są nastawione na realizację innych celów. Można powiedzieć, że zajmują się one obsługą “big picture”, natomiast aby dostawa ostatniej mili była optymalna, niezbędne jest skorzystanie z innego narzędzia.
Planer tras – nowe podejście do TMS
Optymalizator tras jest oprogramowaniem stworzonym w celu efektywniejszej realizacji dostaw. Jego działanie opiera się przede wszystkim na lepszym układaniu tras, co jest niezwykle pożądane i ważne w przypadku, gdy kierowca codziennie musi odwiedzać wiele punktów. Tego zazwyczaj nie potrafią systemy TMS, które owszem, pomogą dowieźć towary do ich punktów docelowych, jednak nie zadbają o to, aby było zrobione to szybko, sprawnie i tanio.
Planery tras wykorzystują sztuczną inteligencję i zaawansowane algorytmy, aby automatycznie generować precyzyjne trasy uwzględniając warunki brzegowe takie jak np. okna czasowe, ładowność, harmonogramy. A co jest równie ważne, generują ogromne oszczędności, a nawet zyski dla firm, które z nich korzystają.
Wymieńmy zaledwie część funkcji i zalet optymalizatora tras jako narzędzia:
- wyznacza krótsze, szybsze i bardziej dogodne trasy dla kierowców,
- pomaga w nawigacji w terenach miejskich i podmiejskich,
- skraca czas dostawy towarów,
- skraca czas planowania dostaw – wspiera pracę koordynatora,
- pozwala oszczędzać – zmniejsza zużycie paliwa, części samochodowych i opon.
Planer tras to ponadto narzędzie umożliwiające zarzadzanie kierowcami i pojazdami, monitoring zdarzeń transportowych i zrealizowanych zadań, wysyłanie notyfikacji (sms/mail) do klientów oraz raportowanie.
Optymalizatory tras to łatwy we wdrożeniu systemy. Przykładowo aplikacja Routimo działa w modelu SaaS, czyli jest gotowym do użycia oprogramowaniem w chmurze. Korzystanie z niego nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń niż te, które już są wykorzystywane wśród pracowników. Dodatkowo Routimo jest aplikacją prostą i domyślną w użytkowaniu. Oprogramowanie dzieli się na dwie części: systemu dla koordynatorów, który można zainstalować na każdym komputerze oraz aplikacji dla kierowców na urządzenia mobilne, która jest dostępna w Sklepie Google i Apple Store.
Największą zaletą planera tras jest…
Na pierwszy rzut oka oba systemy mogą wydawać się do siebie podobne, szczególnie, gdy przegląda się ich oferty w sieci. Jednak różnica jest następująca. System TMS to pewnego rodzaju kombajn technologiczny do różnych zagadnień. Jest to spora inwestycja dla firm i wymaga zaangażowania dużej części kadry i kilku miesięcy wdrożenia. Natomiast optymalizator tras to lekkie, sprawne narzędzie do zadań specjalnych i, co ciekawe, stosunkowo tanie, w porównaniu do korzyści finansowych, jakie można dzięki niemu uzyskać.
Trudno jest w jednym artykule przedstawić wszystkie korzyści płynące z posiadania optymalizatora tras. Jednak gdybyśmy mieli nakreślić jedną cechę, wymienilibyśmy oszczędności generowane przez optymalne wykorzystanie floty i zasobów ludzkich.
Jeżeli rozważasz zakup systemu do zarządzania transportem, skontaktuj się z nami, przygotujemy system do planowania tras i pracownikami do testów, uwzględniający Twoje dane i wymagania brzegowe.