Koszty związane z transportem dotyczą nie tylko samej dystrybucji dóbr, ale również wcześniejszych etapów: zaopatrzenia i produkcji. Według danych z pracy naukowej Współczesne rachunki kosztów w logistyce około 10-35% przychodów ze sprzedaży obejmują właśnie koszty logistyczne. 

Redukcja kosztów transportu wydaje się być przeciwieństwem wysokiej jakości obsługi klientów. Cięcia finansowe zazwyczaj kojarzone są z ewentualnym obniżeniem jakości usług. Niemniej nowoczesne systemy informatyczne mogą pozytywnie wpływać na wiele aspektów funkcjonowania floty pojazdów i całych działów transportowych.

Koszty logistyczne intensywnie rosną

Koszty logistyczne stale rosną. Ma na to wpływ m.in. inflacja i wzrost cen paliw. Według portalu Auto Świat wzrost ceny litra benzyny w Polsce jest najwyższy spośród wszystkich krajów europejskich. Redukcja kosztów transportu prawdopodobnie jeszcze nigdy nie była tak bardzo potrzebna polskim przedsiębiorcom z branży transportu i logistyki. 

Przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że obniżanie kosztów to niekoniecznie dobre rozwiązanie przy silnej konkurencji oraz intensywnej walce o klientów. Jakość obsługi klientów jest obecnie jednym z najważniejszych czynników, od których zależy, czy klienci będą chcieli korzystać z usług danej firmy transportowej. 

Od transportu oczekuje się coraz więcej. W oczach klientów proces realizacji dostaw oraz innych usług transportowych powinien być przejrzysty, szybki i bezbłędny. Z oczywistych przyczyn, nie jest to proste do osiągnięcia.

Koszty logistycznie można redukować nawet w czasach wzrostów cen

Pomimo trudnej sytuacji, w której znajdują się przedsiębiorcy z branży TSL, istnieją sposoby na zachowanie wysokiej jakości obsługi klientów przy jednoczesnej redukcji kosztów transportu. Koszty logistyczne można skutecznie obniżać za pomocą inteligentnych systemów do optymalizacji tras. 

Optymalizator tras to oprogramowanie oparte o działanie algorytmów sztucznej inteligencji, które służy do skuteczniejszego zarządzania flotą pojazdów. Zadaniem takiego systemu jest lepsze planowanie tras i generowanie oszczędności dla firm z branży TSL. Jednak optymalizatory tras mają liczne funkcjonalności, które pozwalają m.in. na lepszą obsługę. 

W tym przypadku redukcja kosztów transportu może iść w parze z wysoką jakością obsługi klientów. System służy do usprawniania działań floty, szukając oszczędności zarówno w codziennych, jak i długofalowych działaniach: układaniu krótszych i efektywniejszych tras w czasie rzeczywistym, optymalizacji czasu pracy koordynatorów i kierowców, oszczędności paliwa czy opon. W takim wypadku jakość obsługi klientów nie może w żaden sposób ucierpieć. A co ważne, dzięki lepszemu zarządzaniu flotą, jakość obsługi klientów może nawet ulec poprawie. 

Jak optymalizator tras wpływa na jakość obsługi klientów?

System do optymalizacji tras nie tylko sprawia, że firmy z branży TSL mogą obniżać koszty logistyczne. Przedstawiamy 3 aspekty działania optymalizatorów tras, które pomagają w poprawie jakości obsługi klientów. 

Dostawy zawsze w terminie 

Trasy zaplanowane przez optymalizator uwzględniają wiele czynników, dzięki czemu są one nie tylko szybsze, ale także łatwiejsze w realizacji. Za pomocą systemu zadania mogą być realizowane z dużą precyzją. Optymalizator tras ustali trasę według okien czasowych oraz uwzględni rodzaj pojazdu, kierowcę i region. Jakość obsługi klienta przy tak zaplanowanych trasach wzrasta, ponieważ klienci mogą być pewni, że realizowana dla nich dostawa czy usługa zostanie wykonana o odpowiedniej porze dnia, a nawet dokładnej godzinie. Przedsiębiorstwa transportowe korzystające z optymalizacji tras nie tylko zmniejszają swoje koszty logistyczne, ale również stają się partnerem biznesowym godnym zaufania. 

Lepiej poinformowani klienci 

Kolejnym benefitem związanym z wykorzystywaniem optymalizatora tras, benefitem zarówno dla klientów, jak i firmy transportowej, jest lepszy przepływ informacji. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do map koordynator zawsze wie, w którym miejscu znajduje się dany kierowca i na jakim jest etapie realizowania zadań. W sytuacji, gdyby klient dzwonił z pytaniem o stan realizacji jego dostawy, koordynator szybko i precyzyjnie może udzielić odpowiedzi.

Jednocześnie optymalizator tras pozwala na dodawanie i odejmowanie punktów z trasy w czasie rzeczywistym. Jest to wyjątkowo przydatną funkcją np. w przypadku nagłej prośby klienta o przyspieszenie dostawy. 

Współczynnik OTIF na wysokim poziomie

Współczynnik On Time in Full to procentowy stosunek dostarczonych w terminie, kompletnych zamówień względem wszystkich dostaw realizowanych przez firmę transportową. Uporządkowane procesy pozwalają realizować dostawy na czas i eliminować błędy ludzkie, które są nieuniknione w przypadku ręcznego układania tras i planów dnia.

Zwiększanie współczynnika OTIF umożliwia świadczenie lepszej jakości usług na rzecz klientów. Dodatkowo prezentowanie wysokiego współczynnika potencjalnym, nowym kontrahentom może przekonać ich do podjęcia współpracy. 

Redukcja kosztów transportu jest na wyciągnięcie ręki

Redukcja kosztów transportu nie dotyczy jedynie dużych flot pojazdów. Bardzo dobre wyniki optymalizacji tras osiągane są zarówno przy średnich, jak i niewielkich flotach. Optymalizator to skuteczne narzędzie pozwalające na generowanie znacznych oszczędności w czasach rosnących cen przy jednoczesnym zachowaniu poziomu jakości obsługi klientów — bez konieczności cięcia czy przenoszenia kosztów.