Wzrost liczby czynników, jakie wpływają na efektywność dostaw w logistyce, generuje sporo nowych wyzwań dla przedsiębiorców. Umiejętne poruszanie się w gąszczu uwarunkowań organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych prowadzi do wzmożenia nakładów czasowych i finansowych. Nic więc dziwnego, że firmy poszukują innowacyjnych narzędzi, które pomogą im stawiać czoła dynamicznym zmianom. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zmniejszenie obciążeń dla biznesu. Jak implementacja specjalistycznego oprogramowania wpływa na efektywność procesów logistycznych?

Redukcja czasu i kosztów dostawy

W pierwszej kolejności musimy poddać analizie czas realizacji zlecenia. Ręczne przygotowanie szczegółowej trasy przejazdu pochłania wiele wysiłku i pozostaje obarczone sporym ryzykiem błędu. Zarządzanie w ten sposób rozbudowaną flotą samochodów całkowicie mija się z celem. Inwestycja w nowoczesne systemy optymalizacyjne pozwala wygenerować duże oszczędności czasu kiedy planiści / logistycy może skupić się na ważniejszych zadaniach.

Informatyczne systemy zarządzania łańcuchem dostaw sprawiają, że firma może realizować zlecenia w sposób efektywny i terminowy. Algorytmy komputerowe przejmują na siebie zadania związane z wyznaczaniem parametrów trasy z wieloma punktami uwzględniając jednocześnie warunki biznesowe (okna czasowe, godziny pracy, ładowność pojazdu etc.) . Zamiast tracić cenne godziny i pokonywać niepotrzebne kilometry, lepiej skorzystać z matematycznych modeli obliczeniowych.

Opracowane przez Routimo narzędzia do optymalizacji tras dostarczenia towarów pozwalają zredukować czas planowania nawet o 80%. Zmniejszeniu ulegają także koszty transportu, rozpatrywane jako wydatki płacowe, paliwowe i eksploatacyjne. Warto mieć na uwadze, że głównymi filarami dla oceny wydajności biznesowej jest stabilność finansowa i zarządzanie czasem. Dlatego narzędzia automatyzujące spotykają się ze szczególnym zainteresowaniem tych przedsiębiorców, którzy patrzą w przyszłość i pragną wzmocnić swoją obecność na konkurencyjnym rynku.

Elastyczność

Systemy informatyczne w branży transportowej poprawiają zdolność przewidywania wydarzeń, jakie mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość realizacji zlecenia. Zarządzanie łańcuchami dostaw musi uwzględniać możliwość pojawienia się trudnych sytuacji. Profesjonalne narzędzia do zarządzania trasą dostaw zwiększają kontrolę nad całym łańcuchem logistycznym i dostarczają bazy informacyjnej dla skuteczniejszych decyzji.

Nawet jeśli pojawią się trudności, dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu szybko znajdziesz najlepsze możliwe rozwiązanie. Systemy i narzędzia do zarządzania trasami lub optymalizacji łańcucha dostaw owocują poszerzeniem możliwości przyjmowania nowych zleceń przy zachowaniu tych samych parametrów flotowych. Dzięki temu zwiększysz efektywność wykorzystania obecnych aktywów.

Poprawa konkurencyjności firmy

Firma, która realizuje zlecenia w sposób terminowy, transparentny i ekonomiczny, buduje zaufanie do własnej marki i tworzy atrakcyjną wizytówkę do przyciągania nowych kontrahentów. Zarządzanie łańcuchem dostaw w branży TSL od zawsze skupia się na oszczędnościach czasowych i finansowych. Te dwa cele okazują się dzisiaj bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Narzędzia do optymalizacji tras Routimo to klasyczny przykład zbawiennego wpływu cyfryzacji na działalność wielu polskich firm.

Sprawdź nasze rozwiązania i ciesz się diametralną poprawą jakości zarządzania dostawami. Przeczytaj pozostałe artykuły na blogu Routimo, gdzie podejmujemy rozmaite tematy związane z optymalizacją tras dla branży logistycznej.