E-commerce stanowi jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi rynku. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy są coraz wyższe wymagania ze strony klientów, które jak pokazuje praktyka, bardzo często dotyczą właśnie jakości funkcjonowania dostaw. Obecnie bowiem rzetelna obsługa e-commerce to nie tylko szybkość transportu i ogólna jakość doręczenia paczki, ale również efektywna komunikacja z odbiorcą podczas tego procesu.

Wraz z rozwojem branży rosną oczekiwania odbiorców, którzy cenią zakupy przez internet m.in. za różne metody płatności, brak konieczności wychodzenia z domu, czy za częściej pojawiające się kupony rabatowe (raport „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”). Oprócz statystyk nie bez znaczenia w kontekście zysków z tego sektora pozostaje wprowadzony zakaz handlu w niedziele, który dla sklepów internetowych stał się jednym z elementów podbijającym sprzedaż. Dla użytkowników e-sklepów już nie tylko ważna jest sama opcja dokonania zamówienia, ale też wiele innych czynników, takich jak przejrzysta strona internetowa, bezpieczna forma płatności, a także różne opcje dostawy.

Jednak wzrost popularności zakupów w sieci sprawia, że często przedsiębiorstwa nie nadążają z obsługą zamówień. Takie problemy mogą skutkować licznymi problemami, które często mają wpływ na zadowolenie klienta. W dobie powszechnego dostępu do konsumenckich systemów zbierających opinie oraz licznych narzędzi do walki z nieuczciwymi sprzedawcami, klienci coraz rzadziej boją się oszustwa ze strony sklepu internetowego, jednocześnie coraz częściej kierują swoje obawy w stronę nieterminowych dostaw lub nieprofesjonalnego obchodzenia się przesyłką, które może spowodować uszkodzenie zamówienia.

Według przytoczonego raportu prawie 40% ankietowanych musiała czekać dłużej, niż zakładała na swoją paczkę, a 30% z nas narzeka na zbyt duże koszty wysyłki. Nikt z nas nie chce długo czekać na paczkę, nic więc dziwnego, że dla ponad 40% badanych dostawa w 24h stanowi czynnik zachęcający do zakupów, a opcja doręczenia w 12h jest kusząca już dla 86%. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku darmowej wysyłki, która również wpływa pozytywnie na decyzje zakupowe, a nawet jest oczekiwana przy zamówieniach powyżej danej wartości.

Jak powinna wyglądać logistyka dla sklepów internetowych

Z uwagi na wpływ, jaki wywiera logistyka dla e-commerce na wiele niejednolitych przestrzeni funkcjonujący w ramach łańcucha dostaw, handel internetowy stanowi aktualnie motor dla całego szeroko rozumianego transportu. To właśnie rozwiązania wypracowane na potrzeby wspomnianej części rynku w krótkim czasie znajdują odzwierciedlenie w pozostałych jego dziedzinach.

Konieczność elastycznego podejścia i szybkiego reagowania na potrzeby klientów zaowocowała w przypadku logistyki e-commerce rozwiązaniami takimi jak m.in. weekendowe terminy dostaw, doręczenia w ściśle określonych ramach czasowych, możliwość odbioru paczki z wielu różnych punktów czy też opcja zmiany adresu przesyłki nawet po tym, kiedy została już ona wydana kurierowi. Wszelkie tego typu, ściśle spersonalizowane względem oczekiwań odbiorców udogodnienia wywierają olbrzymi wpływ na skalę i tempo rozwoju narzędzi dedykowanych zarządzaniu zaopatrzeniem oraz dystrybucją towarów.

Jednak na wymienione udogodnienia mogą najczęściej pozwolić sobie giganty w branży takie jak Amazon, Ebay, czy Allegro. W przypadku mniejszych przedsiębiorców, świadczących dostawę własną flotą bardzo często nie mają oni wystarczających zasobów, aby zapewnić tyle opcji dostawy. Stąd żeby móc z nimi konkurować muszą podnosić jakość swoich usług w inny sposób. Aby transport zamówionych dóbr był na najwyższym poziomie firmy świadczące usługę dostaw własną flotą powinny zainwestować w profesjonalny system do planowania tras przejazdów, który pozwoli im nie tylko zaoszczędzić na kosztach logistyki, ale też ograniczy opóźnienia dostaw.

Dlaczego program do planowania tras to istotne narzędzie w e-commerce?

Samodzielnie wytyczanie tras pojazdów, czy powierzanie tego obowiązku kierowcom to już przestarzałe i nieefektywne rozwiązania. Korzystając z dedykowanych programów do wytyczania tras, eliminujemy czynnik błędu ludzkiego, który często skutkuje dobraniem nieodpowiedniej drogi przejazdu z różnych przyczyn. Mogą to być własne przekonania, niezaktualizowane informacje, a także brak kompetencji czy wiedzy na temat procesów logistycznych.

System planowania tras może być zintegrowany z GPS’em, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić lokalizację pojazdu. Automatyzacja wytyczania tras ogranicza też stres u kierowcy, który może skupić się tylko i wyłącznie na bezpiecznej jeździe, ponieważ wszystkimi najważniejszym aspektami zajmuje się program. Dzięki aplikacji możemy też zawczasu rozwiązać niespodziewane problemy wynikające np. z korków, czy robót drogowych.

Jednak najważniejszą zaletą dedykowanych rozwiązań do planowania tras pojazdów jest możliwość zbierania danych na temat przejazdów oraz generowania raportów. Analiza wspomnianych danych pozwoli nam na wykrycie nieefektywnych rozwiązań oraz zastąpienie ich lepszymi praktykami. Dzięki temu możemy sprawnie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów usprawnić dostawy zamówień, co w efekcie przekłada się na mniej opóźnień, pomyłek czy niedociągnięć. Zastosowanie systemów do planowania tras przekłada się na oszczędność czasu firmy, ale też klienta.

Jak sprawna logistyka wpływa na sprzedaż w e-commerce?

Bez efektywnej logistyki e-commerce nie mogłoby zatem funkcjonować w obecnej postaci. Dlatego optymalizacja pod względem planowania tras stanowi niejako konieczność dla firm świadczących dostawy, aby osiągać dobre wyniki, a także dbać o zadowolenie klientów. System do wytyczania tras pozwala dotrzymywać terminów dostaw, monitorować pracę kierowców, ale też dostrzec nieopłacalne rozwiązania i je eliminować. Biorąc pod uwagę oczekiwania współczesnych odbiorców, którzy chcieliby otrzymywać zamówienia najlepiej tego samego dnia, brak efektywnych praktyk w tym zakresie może znacząco oddalić nas od konkurencji.

Zobacz więcej funkcjonalności systemu do planowania i optymalizacji tras ROUTIMO.