Nic tak nie może popsuć pozytywnego wrażenia z zakupów, jak nieudana dostawa. Pomimo najlepszych cen, sprawnie działającego sklepu czy doskonałych handlowców, klienci zaczną odpływać — jeśli ich paczki nie będą dowożone na czas, odpowiednio kompletowane lub regularnie ulegały uszkodzeniom. 

Właśnie dlatego optymalizacja dostaw ostatniej mili jest tak ważna. Poznaj 6 praktycznych wskazówek, które pomogą Twojej firmie zoptymalizować logistykę ostatniej mili.

Efektywne planowanie tras na etapie ostatniej mili

Optymalizacja dostaw niesie za sobą liczne korzyści. Korzyści, z których korzystają nie tylko Twoi klienci, ale przede wszystkim Twoje przedsiębiorstwo transportowe. 

Korzyści z optymalizowania dostaw na etapie ostatniej mili:

  • Zwiększenie satysfakcji klientów;
  • Zmniejszenie wydatków na flotę pojazdów;
  • Rozwijanie firmy poprzez skalowanie biznesu;
  • Generowanie większych przychodów przy wykorzystaniu tych samych zasobów (ludzi, pojazdów, infrastruktury).

Jeśli chcesz wyprzedzić konkurencję i oferować doskonałą obsługę etapu ostatniej mili, w tym artykule znajdziesz wskazówki, jak to zrobić. 

  • Optymalizuj trasy

Optymalizacja dostaw to pierwszy i niezwykle ważny punkt na tej liście. Aby dostawy mogły być realizowane sprawnie i bezbłędnie, niezbędne są działania w kierunku poprawy wyznaczania tras i planowania harmonogramów kierowców. Dzięki odpowiedniemu planowaniu można zrealizować nawet do 30% więcej zadań wykorzystując tę samą flotę. 

Wyraźny wzrost efektywności jest widoczny, gdy firmy przechodzą z tzw. planowania ręcznego (planowanie poprzez notatki, Excela) na planowanie zautomatyzowane. 

  • Dostosuj wielkość pojazdów do potrzeb firmy

Optymalizacja tras transportowych jest jedną stroną  medalu — drugą jest dostosowanie wielkości pojazdów pod względem ich pojemności i potrzeb przedsiębiorstwa. Planowanie tras bez uwzględnienia możliwości załadunkowych czy typów pojazdów do odpowiednich zadań, generuje dodatkowe koszty. Jeżeli samochody dostawcze są dostosowane do wolumenu przewożonych towarów, logistyka ostatniej mili staje się dużo oszczędniejsza. 

  • Informuj klientów o statusie dostawy

Co wpływa na jakość obsługi klienta? Z pewnością dostosowanie usługi do jego potrzeb i oczekiwań. Klient z dzisiejszego społeczeństwa informatycznego oczekuje, że zostanie poinformowany o statusie swojej dostawy. Niejednokrotnie — chce otrzymywać informacje na każdym etapie realizacji dostawy, wręcz śledzić swoją przesyłkę. 

Skuteczna obsługa klienta nie kończy się jedynie na dopięciu sprzedaży. 

Dbanie o satysfakcję klienta trwa wciąż na etapie realizacji dostawy, a patrząc szerzej, nawet po dostawie, w formie np. kontaktu telefonicznego lub mailowego.

  • Zwiększ efektywność kierowców dzięki szkoleniom

Wydajność łańcucha dostaw, szczególnie na etapie logistyki ostatniej mili, można wesprzeć przez szkolenia kierowców. Dobrze wyszkoleni kierowcy będą sprawniej i rzetelniej wykonywali swoje zadania. Jednocześnie, szkolenia pracowników mogą działać jako motywacja dla nich i pozwalać im się samodoskonalić. 

Szkolić kierowców można na różne sposoby:

  • szkolenia wewnętrzne dotyczące organizacji pracy czy wartości firmy,
  • kursy prawa jazdy na dodatkowe kategorie pojazdów,
  • szkolenia z nowości w ruchu drogowym,
  • szkolenia z jazdy w trudnych warunkach,
  • szkolenie z oszczędnego prowadzenia pojazdów,
  • szkolenia z obsługi tachografów, optymalizatorów tras.  
  • Wprowadź usługę „same day delivery”

Optymalizacja tras transportowych powinna być korzystna zarówno dla Twojej firmy, jak i klientów, których obsługujesz. Długofalowym efektem wprowadzenia optymalizacji dostaw jest sprawniejsza praca całego Twojego zespołu transportowego, a w efekcie przestrzeń na udoskonalenie swojej usługi. 

Obecnie jednym z najpopularniejszych i cieszących się wśród klientów trendem jest usługa „same day delivery”. Jest to usługa, która realizuje dostawę tego samego dnia, w którym zostało złożone zamówienie. Z tego rozwiązania korzystają liderzy transportu, jak np. Amazon, jednak w skali lokalnej jest skutecznie realizowana przez mniejsze sklepy czy firmy kurierskie. Z dostawy tego samego dnia korzystają już klienci Media Markt, Inpostu, a nawet Allegro. Optymalizacja trasy przejazdu floty umożliwi wprowadzenie usługi same day delivery i skuteczne wyprzedzenie konkurencji w swoim sektorze rynku.

  • Kontroluj proces

Kontrola procesu oznacza w tym wypadku monitoring wszystkich aspektów realizacji dostaw: nadzorowania procesu zamówień, załadunku pojazdów, skuteczności dostawy przesyłek, wyników sprzedażowych oraz ich analizy.

Brzmi skomplikowanie? Oczywiście, byłoby to niezwykle trudnym i czasochłonnym zadaniem, gdyby kontrolować logistykę ostatniej mili w sposób niezorganizowany. Dlatego z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie informatyczne, stworzone z myślą o kontroli procesów dostawczych. Optymalizacja tras transportowych może stać się wyjątkowo prosta przy ich wykorzystaniu.

Technologią pozwalającą na optymalizację dostaw i całościową kontrolę procesu jest Routimo — program do optymalizacji tras przejazdu. Jest to system pozwalający zyskać całkowitą kontrolę nad flotą pojazdów i realizacją dostaw.

Funkcje Routimo:

  • Efektywne planowanie tras i harmonogramów pracy kierowców;
  • Śledzenie dostaw w czasie rzeczywistym;
  • Monitorowanie wydajności zespołu;
  • Zbieranie danych historycznych do widoku klienta 360;
  • Prosta integracja z innymi systemami m.in. księgowymi, finansowymi, zamówień;

Poszukujesz rozwiązań dla floty pojazdów? Porozmawiajmy!