Branża gastronomiczna jest jedną z gałęzi gospodarki, która najbardziej utraciła w trakcie pandemii. Nie dotyczy to jednak sektora diet pudełkowych, który w ciągu ostatnich lat rozkwita. Potwierdzają to dane: niektóre firmy deklarują wzrost liczby zamówień o nawet 100% z rokiem poprzednim. 

Pojawia się coraz więcej firm oferujących catering dietetyczny, dlatego aby skutecznie sprzedawać, należy dostosować się do rosnących potrzeb klientów oraz znaleźć sposoby na wybicie się spośród konkurencji.

Catering z dowozem coraz bardziej popularny w Polsce

Catering dietetyczny zawitał do naszego kraju już kilka dobrych lat temu, jednak od tego czasu regularnie zyskuje na popularności. Kluczem do powodzenia tej branży, jest po prostu wygoda. W świecie, który ciągle “biegnie”, gotowa i smaczna dieta pudełkowa jest prawdziwą oszczędnością czasu.

Według raportu z 2020 roku “Zdrowe odżywianie według Polaków” przeprowadzonego przez Inquiry Market Research, placówki badawczej zajmującej się badaniami konsumenckimi, aż 84% z nas twierdzi, że zdrowe odżywianie jest ważne oraz przedstawia, że główną motywacją do zdrowego odżywiania jest zachowanie zdrowia (54% badanych) oraz dobre samopoczucie (21%). W osiągnięciu tych celów mogą pomóc rosnące w siłę diety pudełkowe.

Jak szybko rozwija się catering dietetyczny w naszym kraju?

Dostęp do dietetycznych posiłków z dowozem do domu stał się naprawdę prosty, a klienci mają obecnie dostęp do szerokiego wyboru spośród wielu ofert. Catering z dowozem funkcjonuje już nie tylko w dużych miastach, ale trafia też do coraz mniejszych miejscowości.

Raport Inquiry szacuje, że wielkość rynku diet pudełkowych może wynosić nawet 1,5-2 miliardów złotych. Potwierdza to portal Puls Biznesu w swoim wywiadzie z przedstawicielami branży.

Jedna z firm, Pomelo Catering, deklaruje 50-procentowy wzrost przychodów w pierwszym kwartale 2021 roku do odpowiadającego mu okresu z 2020. Ponadto wskazuje na prawie dwukrotny wzrost liczby zamówień, porównując marzec 2020 z marcem 2021.

Natomiast spółka Kukuła Healthy Food komunikuje prawie 100-procentowy wzrost przychodów, porównując pierwszy kwartał 2021 z analogicznych okresem z poprzedniego roku.

Nawet pandemii koronawirusa nie udało się zatrzymać rosnącego trendu. W tym sektorze branża gastronomiczna wciąż się rozrasta: zwiększa się liczba nowych firm oraz liczba zamówień. W roku 2017 w Polsce było zarejestrowanych 350 firm oferujących tego typu usługi, natomiast pod koniec 2019 rynek rozrósł się do 650 przedsiębiorstw. Pod koniec 2020 roku było to już około 700 firm, które zrealizowało każdego dnia nawet 100 tys. zamówień.

Dieta pudełkowa —  jak będzie rozwijała się jej przyszłość?

W przyszłości przed branżą stanie wiele wyzwań ze względu na wciąż rosnącą konkurencję. Aktualnie nie wystarczy, aby dieta pudełkowa była smaczna. Nawet najsmaczniejsze i najlepiej przygotowane dania nie będą nadawały się do zjedzenia, jeżeli będą rozwożone zbyt długo lub w złych warunkach. Natomiast realizacja dostaw staje się coraz trudniejsza, gdy regularnie przybywa zamówień.

Aktualnie firmy stają przed wyborem dostarczania usług wysokiej jakości a rentownością podejmowanych działań. Aby jednak rozwożenie posiłków było opłacalne dla firm cateringowych, ich przychody muszą przewyższać koszty. W prosty sposób można przedstawić to wzorem:

Według badań Morgan Stanley, światowego banku inwestycyjnego i doradcy finansowego przedsiębiorstw, powodem, dla którego konsumenci nie decydują się na dostawy żywności, jest wysoka cena dostaw. Jednak ze względu na silną konkurencję, firmy nie mogą w nieskończoność powiększać liczby swoich klientów. Dlatego aby móc rozwijać się bez uszczerbku na jakości, niezbędne jest obniżanie istniejących kosztów.

Firmy rozwijające się w tym segmencie gastronomii już teraz stają przed koniecznością wprowadzenia technologii umożliwiającej optymalizację kosztów dostaw i poprawy funkcjonowania floty pojazdów. Cateringi dietetyczne, które szybciej wprowadzą takie rozwiązania, będą mogły zyskać przewagę konkurencyjną, mogąc realizować więcej zamówień za te same nakłady pieniężne, a nawet obniżyć koszty dostawy dla swoich klientów.

W tyle pozostaną firmy, które nie nadążą za własnym sukcesem

Zwiększająca się ilość zamówień, to potrzeba zatrudnienia większej liczby pracowników oraz konieczność lepszego zarządzania, z którym nie każda firma sobie poradzi. Umiejętności ręcznego planowania tras są ograniczone, a taki rodzaj zarządzania dostawami, narażony na powstawanie błędów.

Bez wykorzystania odpowiednich narzędzi do planowania dostaw, wiele firm może nie poradzić sobie z ciężarem własnego sukcesu. Może to ponownie doprowadzić do obniżenia jakości świadczonych usług oraz szybkiego wzrostu kosztów, często przekraczających rentowność posiadania własnej floty pojazdów.

Rozwiązaniem na które już teraz decyduje się wiele firm oferujących diety pudełkowe, są planery tras. Pozwalają one na zaplanowanie dostaw z wyprzedzeniem oraz obliczanie najbardziej optymalnych tras. 

Planery tras, takie jak np. Routimo, pozwalają na:

  • skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie tras,
  • skrócenie czasu niezbędnego do realizacji dostaw,
  • podniesienie jakości usług i terminowe realizowanie zamówień,
  • obniżenie kosztów dostaw, w tym kosztów paliwa,
  • obniżenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdów i tym samym kosztów napraw i serwisu.

Branża gastronomiczna będzie rozwijać się w kierunku diet pudełkowych

Rozwój diet pudełkowych wydaje się pewny i nieunikniony. Ponadto stanowi on szansę dla branży gastronomicznej, która wciąż nie może funkcjonować tak samo, jak przed pandemią. Wiele firm, które już posiada zaplecze gastronomiczne, skorzysta z tej sytuacji, m.in. restauratorzy, dostawcy jedzenia na eventy i konferencje, a nawet domy weselne.

Rozkwit branży i zwiększająca się liczba firm cateringowych prawdopodobnie poskutkuje zmniejszeniem cen i poszerzaniem się oferty poszczególnych firm, które będą chciały przyciągnąć do siebie klientów. Z tego powodu najszybciej rozwijające się firmy zaczną korzystać z rozwiązań technologicznych, które pozwolą im na utrzymanie stałego poziomu usług oraz optymalizację kosztów firmowych.