Dodawanie pojazdówPo zalogowaniu systemu najlepiej zacząć od dodania 1 lub 2 pojazdów.

Przejdź do zakładki "Baza pojazdów" (link w menu na niebieskim pasku) i kliknij na zielony przycisk "Dodaj pojazd" w górnej części ekranu (można też użyć opcji "Wgraj z pliku" dla masowego importu pojazdów). Następnie zacznij od wprowadzenia podstawowych informacji o samochodzie:

 • Wprowadź "Nazwę" - może to być "Pojazd 1", model pojazdu "Ford Courier" czy numer rejestracyjny - czyli coś, co pozwoli Ci na łatwą identyfikację pojazdu w przyszłości
 • Uzupełnij adres startowy (lokalizacja, z której startuje pojazd - centrala/baza firmy czy dom kierowcy) - ulica, numeru domu, kod pocztowy oraz miasto (im dokładniejsze dane tym lepiej)
 • Godzina rozpoczęcia pracy oraz godzina zakończenia pracy np. 8:00 i 16:00 - w tym zakresie czasowym zostaną zaplanowane zadania
 • Kliknij Dodaj i mamy pierwszy pojazd na liście

Jeśli chcesz dodać 2 pojazdy to przejdź ponownie przez powyższe kroki. Teraz jesteś gotowy by rozpocząć projekt z pierwszym trasówkami, który opisany jest w sekcji: "Jak dodać pierwszy projekt z trasami?"

Planowanie tras odbywa się w Routimo w ramach projektów. Projekt może zawierać trasy na jeden dzień, tydzień, miesiąc czy dowolny okres czasu w przyszłości określony datą początkową i końcową. W ramach projektu planuje się trasy od 1 do 10 pojazdów (można stosować większą liczbę pojazdów w ramach projektu, ale dla przejrzystości zazwyczaj planuje się do 10).

Projekt to nic więcej jak opcje tras, pojazdy i punkty oraz najbardziej optymalne trasy wygenerowane na podstawie tych danych.

Rekomendujemy założenie pierwszego projektu w oparciu o podstawowe ustawienia tras - aby to zrobić należy postępować zgodnie z poniższymi krokami.

Krok 1 - Dodaj projekt

 1. Przejdź do zakładki "Projekty" (link w menu na niebieskim pasku) i kliknij na zielony przycisk "Dodaj projekt" w górnej części ekranu.
 2. Wpisz dowolną "Nazwę projektu" i układ "Zakres czasowy" - najlepiej na kolejny dzień. Upewniamy się, że dzień pracy odpowiada zaznaczonej dacie.
 3. "Priorytet optymalizacji" zostaw z opcją "Dystans" zaś "indywidualny czas odwiedzin w punkcie" z opcją "Nie." Dla "Domyślny czas realizacji", czyli ile średnio spędza kierowca pod adresem np. dostarczając paczkę czy realizując usługę ustawmy np. 5 minut.
 4. Kliknij zielony przycisk "Dodaj" i przejdź dalej.

Dodaj projekt

Krok 2 - Przypisz pojazdy

W pierwszej części ekranu mamy przestrzeń na pojazdy przypisane do projektu. Z racji tego, że dopiero stworzyliśmy projekt ten obszar jest pusty. Poniżej mamy listę wszystkich dostępnych pojazdów w bazie.

Jeśli nie mamy na liście żadnych pojazdów to dodajemy je klikając w Dodaj pojazd wg instrukcji opisanej pod pytaniem "Zalogowałem się do systemu i co dalej? (nie trzeba przechodzić do ekranu "Baza projektów" bo te same funkcje "Dodaj pojazd" oraz "Wgraj z pliku" działają także wewnątrz projektu). Wszystkie pojazdy dodane do projektu tymi metodami zostaną też dodane do głównej rejestru dostępnego w "Baza pojazdów".

Jeśli masz na liście pojazdy, to:

 1. Kliknij zielony przyciski "Przypisz wszystkie do projektu" lub zaznacz wybrane pojazdy klikając w kwadrat na początku każdego wiersza i kliknij zielony przycisk na dole ekranu "Przypisz zaznaczone do projektu"
 2. Pojazdy pojawią się na górnym obszarze ekranu jako pojazdy przypisane do projektu

Przypisz pojazdy

Następnie na górnym pasku obok nazwy projektu oraz linku do obecnej sekcji "Pojazdy" kliknij na link Punkty (0).

Krok 3 - Wgraj punkty z pliku

Wgranie punktów do projektu działa podobnie jak dodawanie pojazdów, z tym że w przypadku punktów najlepiej wgrywać je z pliku.

 1. Zanim zaczniesz, przygotuj plik w Excelu z kolumnami: Nazwa, Ulica, Numer domu, Kod pocztowy i Miasto. Pola "Nazwa", "Ulica" oraz "Miasto" są obowiązkowe. Jeśli chodzi o numer domu i mieszkania to najlepiej umieścić je w jednej kolumnie i zaznaczyć pole Numer domu. Alternatywnie możemy wpisać numer domu/mieszkania razem z nazwą ulicy np. "Al. Wojska Polskiego 117/9", ale może to powodować mniej dokładną lokalizację.
 2. Zapisz plik w formacie XLS,XLSX, CSV lub ODS.
 3. W sekcji "Punkty" w projekcie kliknij zielony przycisk "Wgraj z pliku" po czym wskaż zapisany plik Excel.
 4. Po wgraniu pliku do systemu pojawi się ekran "Punkty - mapowanie kolumn". To wygodny w użyciu ekran, który pozwala połączyć nazwy kolumn z polami w systemie. Dla ułatwienia system automatycznie mapuje najczęściej używane nazwy kolumn jak na ekranie poniżej oraz wyświetla pierwsze 2 wartości w dla każdej kolumny.
 5. Jeżeli będą wymagane zmiany do domyślnego mapowania to wykorzystujemy opcje:
  1. Przeciągamy nazwę pola z przewijanej kolumny po prawej na wolny obszar po prawej od nazwy kolumny
  2. Klikamy dwukrotnie na przypisane pole z zielonym "ticzkiem" by usunąć przypisanie
 6. Kliknij "Zatwierdź" i dodane punkty wyświetlą się w pierwszej części ekranu. Możesz sprawdzić czy liczba wgranych punktów zgadza się z liczbą punktów w pliku.

Krok 4 - Generuj trasy

Jeżeli w projekcie masz wgrane pojazdy i punkty to czas by wygenerować trasy klikając zielony przycisk "Generuj trasy". Na ekranie pojawi sie animacja generowania tras. Możesz poczekać na jej zakończenie pozostając na ekranie lub przejść w inny obszar aplikacji.

Generowanie tras dla 1-2 pojazdów i maksymalnie 200 punktów powinno zająć maksymalnie minutę.

Po zakończeniu generowania ekran się odświeży i pojawią się zaplanowane trasy.
Zoptymalizowane trasy
Dalsze kroki opisane zostały w sekcji "Przekazywanie tras do realizacji".