Rozmawiając z koordynatorami pracowników w terenie (kierowców, serwisantów, dostawców, przedstawicieli handlowych) często słyszymy powtarzające się 2 stwierdzenia: „Nasi kierowcy doskonale znają trasy bo jeżdżą nimi od dłuższego czasu” oraz „Dajemy kierowcom nowe punkty do realizacji i sami układają sobie trasówki bo znają teren”.

Powyższe stwierdzenia nie są dalekie od prawdy. Bo któż może lepiej znać trasy niż ktoś „w terenie”. W większości firm dotychczas to jakoś działało. Presja rynku na zwiększanie wydajności oraz problem w znalezieniu pracowników sprawiają jednak, że dotychczasowy model się wyczerpał. Szczególnie w firmach, które mają co najmniej 10 pojazdów.

Rosnące wymagania klientów wymuszają by firmy optymalizowały trasy swoich kierowców przenosząc ciężar planowania tras z kierowców na koordynatorów.

Każda zmiana w organizacji generuje w pierwszym momencie opór, ale wystarczy jeden przykład by otworzyć oczy osobom decyzyjnym.

Kierowca ma do odwiedzenia w tygodniu 400 punktów. Obliczenie wszystkich odległości między punktami to 160 000 operacji. Ani kierowca ani koordynator nie wyliczą tego bez systemu informatycznego, jak na przykład Routimo, które potrafi zredukować długość tras nawet o 28%. Nawet w najlepiej zorganizowanych firmach współczynnik optymalizacji dystansu bądź czasu wynosi często powyżej 5%.

Jak to się przekłada na liczby?

Spójrzmy na poniższy przykład jednej z organizacji:

  • Flota 20 pojazdów
  • Koszt pojazdu z pracownikiem miesięcznie – 10 000 zł
  • Koszt floty miesięcznie – 200 000 zł
  • Potencjalna oszczędność (wariant konserwatywny) – 10 000 zł (5%)

Przy koszcie miesięczny abonamentu Routimo dla 20 pojazdów pomiędzy 1380-2980 zł firma zarabia już od samego początku. Nie wspominając już o takich korzyściach, jak:

  1. Zmniejszenie czasu pracy koordynatora nawet o 60% (doświadczenie naszego klienta firmy „Diety od Brokuła”)
  2. Zwiększenie realizacji zadań wykonywanych przez posiadaną flotę
  3. Możliwość zmniejszenia liczby pojazdów wysyłanych w trasę.

Chcesz poznać jaki wskaźnik optymalizacji może być osiągnięty w Twojej firmie? Wystarczy, że wypełnisz formularz by otrzymać bezpłatne demo na 7 dni oraz ofertę na narzędzie Routimo.